Luty 23, 2017 Category : Archiwum

Otylia Szczukowska. Pro memoria w muzeum

21 lutego 2017 roku, we wtorkowy wieczór, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja książki pt.”Pro memoria Otylia Szczukowska (1900-1974)”, do której materiał zebrał, opracował oraz wstępem i przypisami opatrzył prof. Józef Borzyszkowski.

Książka ukazała się drukiem w grudniu 2016 r. we współpracy Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Jest to pierwsza publikacja, która w sposób tak obszerny ( książka liczy 703 strony) i wszechstronny przedstawia życie i dorobek twórczy Otylii Szczukowskiej. Wydawnictwo ma charakter dokumentacyjny, wzbogacony licznymi fotografiami, fotokopiami rękopisów oraz niepublikowanych dokumentów, a przede wszystkim szkicami, rysunkami autorstwa Otylii Szczukowskiej jak i zdjęciami jej prac rzeźbiarskich i malarskich.

Otylia Szczukowska urodziła się 20.01.1900 r. w Zelewie k/ Wejherowa, zmarła 24.09.1974 r. Była znaną rzeźbiarką, badaczką folkloru oraz kultury kaszubskiej. Stworzyła wejherowską szkołę rzeźby ludowej. Była nauczycielką i mistrzynią dla wielu rzeźbiarzy i twórców (m.in. Andrzeja Arendta, Franciszka Sychowskiego). Na kamienicy w Wejherowie przy ul. Puckiej 20 gdzie mieszkała, znajduje się tablica poświęcona jej pamięci.

W trakcie spotkania promocyjnego prof. Józef Borzyszkowski barwnie opisał pracę nad publikacją, i ze swadą przedstawił trudności, które musiał pokonać, aby zdobyć obszerny materiał archiwalny. Zarysował także szeroko postać i zainteresowania bohaterki książki. Promocję wydawnictwa uświetnił występ muzyczny Kaszubskiego Idola 2016 - Przemysława Bruhn.

Puentą spotkania był postulat odnowienia nagrobka Otylii Szczukowskiej, który znajduje się na cmentarzu w Śmiechowie.

Organizatorami wtorkowego wydarzenia było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (z jego ramienia kustosz Janina Kurowska) oraz Instytut Kaszubski i Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie.

Opracowali JK/tf

Zdjęcia Justyna Grabowska