Listopad 06, 2019 Category : Wystawy
Zdjęcie do newsa Wystawa Alojzego Reutera. Dostępna do końca roku

Wystawa Alojzego Reutera. Dostępna do końca roku

W Pałacu w Wejherowie, siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, 29 października miał miejsce wernisaż wystawy „Alojzy Reuter. Drzewo życia artysty”, poświęconej rzeźbiarzowi i konserwatorowi zabytków, zasłużonemu nie tylko dla grodu Wejhera.

         Licznie zebrani goście wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Tadeusza Głuchowskiego. Postać Alojzego Reutera i jego dokonania w ciepłych słowach wspominali proboszcz parafii św. Leona Wielkiego, ks. Marian Dettlaff oraz radny powiatu wejherowskiego, animator kultury Wojciech Rybakowski.

         Serdeczne podziękowania należą się córce artysty, Elżbiecie Paschke, za zaangażowanie i wielki wkład w zorganizowanie wystawy.

         Alojzy Reuter (1933 – 2003), wejherowianin, był wieloletnim pracownikiem Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku. Pracował m.in. przy rekonstrukcji wypalonych elementów Ratusza Głównomiejskiego i Dworu Artusa w Gdańsku i przy renowacji Sali Tronowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

         W artystycznym dorobku A. Reutera znajdują się m.in. boczne stalle we fromborskie katedrze, odnowione eksponaty w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

         Artyście zawdzięczają „drugie życie” liczne zabytki z kościołów Pomorza Słupskiego, Koszalińskiego i Szczecińskiego oraz sprzęty w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

         A Reuter otrzymywał również zlecenia zagraniczne, np. odrestaurował, a właściwie odtworzył zabytkowy ołtarz w kościele św. Józefa w Gelsenkirchen – Ückendorf.

         Szczególne miejsce w życiu i twórczości artysty zajmowało rodzinne miasto. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, które A. Reuter pozostawił tu po sobie, warto wymienić choćby epitafium Jakuba Wejhera w klasztorze franciszkańskim, krzyż w klasztornym refektarzu, ramę cudownego obrazu Matki Bożej Wejherowskiej, figury łotrów w kaplicy Trzeciego Upadku na kalwarii, kapliczkę Matki Bożej Swarzewskiej i wiele elementów wyposażenia w kościele św. Leona (konwikcie) oraz św. Stanisława (Matka Boża Fatimska, św. Stanisław Kostka, Pieta). Nie będzie przesadą stwierdzenie, że rola A. Reutera w kształtowaniu współczesnego wyglądu wnętrz obu świątyń parafii św. Leona Wielkiego jest nie do przecenienia.

         Pasją artysty było tworzenie małych form rzeźbiarskich obrazujących postaci ludzkie i zwierzęce. Pod jego ręką powstawały scenki rodzajowe. Jest twórcą kunsztownie rzeźbionych mebli, w tym intarsjowanych oraz zegarów. Malował również na płótnie pejzaże.

         Za swoje osiągnięcia Alojzy Reuter był wielokrotnie odznaczany, m. in  Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Wystawa dostępna jest do końca br.

Kuratorem wystawy jest Piotr Schmandt.

 

PS/TF