Czerwiec 17, 2018 Category : Kurs Tańca Kaszubskiego

Druga edycja „Kursu Tańca Kaszubskiego” za nami!

Zakończyła się druga edycja „Kursu Tańca Kaszubskiego” pod patronatem Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowany przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. 17 czerwca br. z rąk prorektora ds. organizacyjnych i nauczania Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr hab. Marka Rocławskiego oraz Dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasza Fopke certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności odebrało 11 uczestników. W ramach tegorocznej edycji organizatorzy wzbogacili ofertę edukacyjną o nowe przedmioty: zabawy i gry taneczne na Kaszubach, ruch sceniczny, kaszubski repertuar wokalny – podstawy emisji głosu. Ponadto uczestnicy kursu brali udział w zajęciach warsztatowych z regionalnymi zespołami folklorystycznymi.

W ramach podsumowania nauki kursanci wraz z wykładowcami w barwnych strojach z elementami wzornictwa kaszubskiego wspólnie zaprezentowali wypracowane układy taneczne. Uczestnicy „II Kursu Tańca Kaszubskiego” złożyli podziękowania organizatorom, wykładowcom oraz koordynatorkom kursu – pani Marzenie Kamińskiej z ramienia Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Aleksandrze Janus z ramienia Muzeum PiMK-P w Wejherowie.

Rozpoczęcie kolejnej edycji „Kursu Tańca Kaszubskiego” zaplanowane jest na październik 2018r. Koordynatorem wydarzenia ze strony Muzeum była Aleksandra Janus.

Imprezie towarzyszył finisaż wystawy czeskiej sztuki użytkowej autorstwa sióstr Jaroslavy i Bohumily Šetelikovych pt. „Małe jest czeskie. Mikrokosmos”. Siostry Šetelik pochodzą z rodziny utalentowanych artystów malarzy. Jaroslava projektuje i tworzy kreatywne zabawki dla dzieci, natomiast głównym efektem pracy Bohumily są miniatury (m.in. kompozycje tworzyw sztucznych z drewna, materiałów naturalnych), głównie z motywami religijnymi. Współorganizatorem w organizacji wydarzenia była Fundacja Rozwoju Ziemi Kaszubskiej DlaKaszub.org. Patronat Honorowy nad wystawą objęła Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie Pani Taťjana Langášková. Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Marzenie Krajewskiej - Minister Radcy Ambasady Polskiej w Pradze Czeskiej za czynną pomoc w zorganizowaniu przesyłki eksponatów do Polski.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia Muzeum była Anna Kąkol.

Foto: Agata Kąkol, Anna Kąkol