Grudzień 13, 2018 Category : Konkursy

Zmagania z Brzechwą, Balbiną i Remusem...

Ponad stu uczestników wzięło udział w święcie kaszubskiego słowa – w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zakończył się tegoroczny konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

 

12 grudnia reprezentanci dziesięciu powiatów rywalizowali w pięciu wiekowych kategoriach. Oceniały ich dwie komisje. Młodszych uczestników wysłuchali: przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego Danuta Pioch, pisarz i poeta Stanisław Janke oraz Janina Kurowska z MPiMKP. Starszych oceniali: dyrektor MPiMKP Tomasz Fopke oraz dwoje pracowników tej instytucji: Roman Drzeżdżon i Grażyna Wirkus.

Najpierw gości przywitał dyrektor Muzeum Tomasz Fopke, a potem uczestnicy zaczęli czytać fragmenty tekstów.

Uczniowie klas I-III (było ich 27) prezentowali fragmenty z książki „Brzechwa dzecoma”, jaką przetłumaczył na kaszubski T. Fopke. Pierwsze miejsce zdobyła Weronika Żmuda Trzebiatowska z Zespołu Szkół z Brzeźna Szlacheckiego, druga była Maja Bork z ZKPiG w Kolbudach, a trzecia Anna Rymon-Lipińska ze SP nr 9 w Rumi. Wyróżnienia otrzymali: Marta Bławat z ZSP nr 2 w Kościerzynie oraz Julia Chocha ze SP nr 2 w Kościerzynie.

W kategorii uczniów kl. IV-VI w konkursie wzięło udział 25 uczestników. Zwyciężczynią została Agata Lessnau ze SP w Swarzewie, drugie miejsce przypadło Marcie Melibrudzie z SP w Miechucinie, trzecie Kornelii Garstce ze SP w Górze, a wyróżnienia Adamowi Szmaglikowi z Zespołu Kształcenia w Łubianie i Milenie Koska z ZSP w Dębnicy Kaszubskiej. Lekturą, jaką czytali występujący w tej kategorii, była „Balbina z IVB” Danuty Stanulewicz.

Na młodzież z klas VII-VIII i gimnazjalistów (25 uczestników) czekały fragmenty z „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Najlepiej z ich przeczytaniem dali sobie radę: Aleksandra Okoniewska (ZK w Łubianie), Wiktoria Kropidłowska (ZK w Łubianie) i Karolina Okrój (Gimnazjum w Szemudzie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Kacper Krzebietke (SP w Miechucinie), Wiktoria Furman (ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej), Aleksandra Kotłowska (SP w Pobłociu) i Zuzanna Gliszczyńska (ZS w Lipnicy).

Z tą samą lekturą zmagali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tutaj najlepsza okazała się Julia Jankowska, drugą była Marta Majewska (obie z I LO w Kościerzynie), a trzecia Julia Pioch z II LO w Słupsku. Wyróżnione zostały: Honorata Polaszek (PZS nr 3 w Wejherowie) i Karolina Stanisławska (ZSP w Sierakowicach).

Jurorzy byli zgodni, że najwyższy poziom zaprezentowali uczestnicy konkursu w kategorii dorosłych. „Lesôcczé pòwiôstczi” Bolesława Borka wszyscy (pojawiło się 11 uczestników) przeczytali znakomicie. Po długiej dyskusji komisja zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca (i 500 zł) Iwonie Makurat, drugiego Weronice Korthals (300 zł), a trzeciego (200 zł) Janinie Mielewczyk. Wyróżnienia otrzymali: Mirosława Mejer, Edyta Giermek-Jankowska i Anna Cupa-Dziemińska.

Nagrody w tegorocznej edycji konkursu ufundowali: Starostwo Powiatowe w Wejherowie, MPiMKP w Wejherowie, firmy Almares i Porta, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wydawnictwo Farwny Swiat, Genowefa Słowi, Tomasz Fopke, Janina Borchmann i Urząd Miasta w Bytowie.

Warto dodać, że podczas konkursu odbyła się promocja serii książek o Byciu. Jej autorką jest Anna Gliszczyńska, a pomysłodawcą Urząd Miasta w Bytowie, jaki reprezentował w siedzibie Muzeum wiceburmistrz Jacek Czapiewski.

Na zakończenie w imieniu władz Powiatu Wejherowskiego świąteczne życzenia dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli złożył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego Bogdan Tokłowicz.

Konkurs koordynował Dariusz Majkowski.