Maj 15, 2019 Category : Koncerty
Zdjęcie do newsa Muzyka Niepodległa. Koncert w muzeum

Muzyka Niepodległa. Koncert w muzeum

10.05. br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się koncert o charakterze edukacyjno-muzycznym „Muzyka niepodległa!”, prezentujący pieśni hymniczne Polski na przestrzeni wieków. Słuchacze uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, w znakomitym wykonaniu artystów w składzie: dr hab. Urszula Mizia - wiolonczela, prowadzenie koncertu; Joanna Karpiel-Jatkowska - sopran; Waldemar Szczypior - puzon; Janusz Kohut - fortepian.

Hymn to obok godła i flagi niejako „wizytówka” państwa. „Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie uznany za hymn Polski 26 lutego 1927 roku. Dr hab. Urszula Mizia omówiła poszczególne utwory, które funkcjonowały nieoficjalnie bądź oficjalnie jako pieśni rozbudzające patriotyczną świadomość, które mogły pretendować do miana hymnu narodowego. Koncert rozpoczęto najstarszą, polską pieśnią rycerską a zarazem modlitwą z XIII wieku „Bogurodzicą”.

Projekt koncertu dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liderem projektu jest Towarzystwo Oświatowe z Gniewina.

Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony Muzeum była Beata Humeniuk-Czech.