Styczeń 29, 2020 Category : Koncerty
Zdjęcie do newsa Lech Bądkowski. Otwarcie wystawy i promocja książki

Lech Bądkowski. Otwarcie wystawy i promocja książki

24 stycznia – dokładnie w 100 rocznicę urodzin Lecha Bądkowskiego, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, odbyła się uroczysta gala  inaugurująca obchody jubileuszu na Pomorzu. Uroczystość połączona była z wernisażem wystawy pt. „Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984)” oraz promocją książki autorstwa córki pisarza Sławiny Kosmulskiej pt. „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.

Tłumnie przybyłych gości z senatorem RP Kazimierzem Kleiną oraz starostą powiatu wejherowskiego Gabrielą Lisius na czele, przywitał dyrektor Muzeum - Tomasz Fopke.

Od 1991 r. Szkoła Podstawowa w Luzinie nosi imię Lecha Bądkowskiego, z tej okazji przygotowano okolicznościowy występ dzieci. Dyrektor placówki Dariusz Rompca przybliżył uczestnikom spotkania działalność oraz osiągnięcia placówki.

Podczas promocji wydawnictwa został przeprowadzony wywiad z autorką książki Sławiną Kosmulską, który moderowała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska aktualnie pisząca prace doktorską na temat pisarza. Rozmowa była okazją do refleksji i wspomnień o Lechu Bądkowskim i jego działalności literackiej i społecznej.

Wydawcami publikacji są; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Ważną częścią obchodów jubileuszu jest wystawa poświęcona pisarzowi.  Ekspozycja prezentuje bardzo interesujące pamiątki po literacie przekazane do zbiorów Muzeum przez córkę – Sławinę Kosmulską w 2017 r. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się biurko pisarza, jego maszyna do pisana, pamiątki z czasów wojny jak również cenne archiwalia, fotografie, maszynopisy, rękopisy wypożyczone z Biblioteki  Gdańskiej PAN, Europejskiego Centrum Solidarności oraz ze zbiorów rodzinnych. Kuratorami wystawy są: Benita Grzenkowicz-Ropela, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Maciej Kurpiewski.

Ekspozycja czynna jest do końca bieżącego roku - serdecznie zapraszamy.

 

Lech Bądkowski – żołnierz kampanii wrześniowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, „cichociemny”,  pisarz,  publicysta, działacz społeczny, twórca współczesnej myśli obywatelskiej, działacz solidarnościowy, sygnatariusz porozumień sierpniowych.

Dla Kaszubów zawsze pozostanie w pamięci jako jeden z inicjatorów powołania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, tłumacz na język polski epopei kaszubskiej „Żëcé i przigodë Remusa” i aktywny regionalista propagujący w swej twórczości wątki kaszubskie.

B.G-R