Czerwiec 03, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Wykład pt. Cygara i cygarillosy

Wykład pt. Cygara i cygarillosy

W ramach cyku Wejherowo na kartach historii 21.05.2024 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, odbył się wykład naszego pracownika – Piotra Schmandta pt. Cygara i cygarillosy. Wejherowska fabryka Piotra Pawła Pokory.

Wykład przybliżył nam nie tylko historię samej fabryki powstałej w 1888 r., jeszcze wtedy w Gdańsku, ale również jej założyciela i jego powiązań rodzinnych.

Oprócz wiedzy historycznej pan Piotr Schmandt raczył zebranych gości sporą dawką ciekawostek z funkcjonowania wejherowskiego zakładu, jak m.in nawiązania nazw trzech rodzajów papierosów do imion dzieci P. Pokory oraz cygarillosów Konstancja powstałych na cześć żony założyciela.

Ciekawym aspektem przedstawionym przez autora wystąpienia był również fakt działalności kulturalnej właściciela fabryki. Publiczność usłyszała o bibliotece działającej na terenie zakładu oraz o chórze, w skład którego wchodzili pracownicy i ich rodziny.

Jako dowód potwierdzający artystyczne zacięcie Pokory, słuchacze mieli możliwość zapoznać się ze śpiewnikiem wydanym nakładem fabrykanta w Gdańsku, którego pełny tytuł brzmi Śpiewnik Polski. Zbiór najużywańszych piosenek różnej treści ofiaruje swym Szanownym Odbiorcom P. Pokora, fabryka cygar papierosów i tytoniu w Wejherowie (Neustadt Wpr.) założona 15 kwietnia 1888.

 

Niebawem wykład zostanie udostępniony w wersji online.

Zapraszamy na kolejne wykłady w ramach cyklu Wejherowo na kartach historii.

 

Zapraszamy do oglądania:)

 

Cygara i cygarillosy. Wejherowska fabryka Piotra Pawła Pokory.

 

#Wejherowonakartachhistorii