Styczeń 09, 2024 Category : Zbiory w internecie
Zdjęcie do newsa W sobòtë wszãdze le wisałë na sztachétach bótë.

W sobòtë wszãdze le wisałë na sztachétach bótë.

Takô bëła móda na tenisówczi biôłé taczé, nié, tenisówczi, i skarpetczi z taczim farwnym wzorkã. Më szlë na jagòdë. Më zebrelë jeszcze jeden liter czë dwa jagòdów. Mama to sprzeda, té më dostelë kùpioné. Té më mielë skarpetczi. Té pastã do zãbów. Jeszcze nôprzód béł proszk do zãbów, nawet nié pasta, le proszk do zãbów w pùdełkach taczich, nié, béł proszk. Té so bótë wëszorowało w sobòtã, nié. Fejn wëszorowóné to szczoteczką taką do zãbów, le stôrą, nié. Fejn, tą pastą fejn zabieloné, wëczeszczoné, té bótë bëłë jak nowé. Na sztachétach wëstawioné, té w sobòtë wszãdze le wisałë na sztachétach bótë. No, ale na niedzelã bëłë fejn skarpetczi wëpróné, bótë fejn biôłé, nowé prawie że, nié, no bò, no…

Kaszubski Spichlerz Pamięci, projekt, który zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, i który prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prezentuje wspomnienia pani Brygidy Bulczak z Kartuz.

Brygida Bulczak urodziła się 19 maja 1944 roku w w Babim Dole położonym pomiędzy Kartuzami a Żukowem. Opowiada o wkroczeniu Rosjan po II wojnie światowej, zajęciu przez nich budynków mieszkalnych przy stacji kolejowej Babi Dół i ich okrucieństwie względem mieszkańców, karach więzienia za słuchanie Radia Wolna Europa oraz modzie na tenisówki czy wykorzystaniu sąsiedztwa rzeki Raduni do prac domowych. Wspomnienia dostępne na stronie projektu!

Zapraszamy do odwiedzania strony Kaszubskiego Spichlerza Pamięci!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/brygida-bulczak-82.php