Styczeń 09, 2024 Category : Zbiory w internecie
Zdjęcie do newsa To béł piãkny młin.

To béł piãkny młin.

Béł pałac, to béł ten bùdink, chtëren do ti pòrë stoji, tilkò, że òn lepi wëzdrzôł, bò nie béł taczi zniszczony. Terô òn tam je zniszczony. Do tegò majątku béł téż młin wòdny, który dzałôł, chòdzył, bò jô z mòjim tatą kilka razy béł w tim młinie jachóny do mieleniô zôrna na chléb. I to dzałało. To béł piãkny młin, taczi nié za wiôldżi, ale to dzałało i to bëło sprawné. […] Ten młin béł za tim bùdinkã. Tam bëło, no jakbë na ti rzece béł taczi zrobiony w tim celu, żebë tam zgromadzëc wiãcy wòdë, béł taczi stôw, nié, bò to przë kòżdich młinach taczi cos je. No i w ciągu nocë na przykład to sã napełniwało, ten stôw, nié, nabiérô wiãcy wòdë, a w ciągu dnia, té òni to spùszczëlë chùtczi, bò té to cygnãło turbinã i młin béł sprawny, bò miôł zasób energii, nié, w postaci ti wòdë. No i tak sobie lëdze kiedyś radzëlë, i bardzo dobrze sobie radzëlë. Taczi młin pòdobny béł téż w Amalce i téż tam bëło taczé gòspòdarstwò, taczi majątk, gdze jeszcze ten bùdink na przykład stoji tam. Nie wiém, czë ten młin stoji.

Kaszubski Spichlerz Pamięci, projekt, który zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, i który prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prezentuje wspomnienia Andrzeja Marcińskiego z Tuchlina.

Andrzej Marciński urodził się 24 sierpnia 1955 roku. Jest wielkim pasjonatem jeździectwa. Około 25 lat temu zajął się hodowlą koni rasy trakeńskiej pochodzenia staropruskiego, która to nazwę swoją wzięła od miejscowości Trakeny, gdzie w XVIII wieku zaczęła się jej regularna hodowla. Andrzej Marciński ostatnią klacz rasy trakeńskiej sprzedał właścicielowi folwarku Kadyny Folwark Hotel & SPA położonemu we wsi o tej samej nazwie (województwo warmińsko-mazurskie, powiat elbląski). Wieś Kadyny, której nazwa wg legendy pochodzi od domniemanej założycielki Kadyn - pruskiej księżniczki Kadyny, była letnią rezydencją Cesarza Niemiec Wilhelma II.

Opowieści nowego bohatera Kaszubskiego Spichlerza Pamięci dotyczą najbliższej okolicy, tj. wsi Tuchlino (pałac i młyn wodny), Karłowo (ruiny zamku krzyżackiego), Amalka (młyn wodny) i Gowidlino (Jezioro Gowidlińskie).

Opowieści są już dostępne na stronie projektu. Zapraszamy do odwiedzania strony Kaszubskiego Spichlerza Pamięci!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/andrzej-marcinski-86.php?leptoken=259da1cd31ae5a231d9cfz1703169230