Październik 12, 2022 Category : Działania edukacyjne
Zdjęcie do newsa Tańce, wyplatańce, wykładańce

Tańce, wyplatańce, wykładańce

W dniach 17 oraz 24 września br. w Szkole Podstawowej w Tuchomiu realizowano projekt pn. Gry, warsztaty, wykłady... Kaszuby interdyscyplinarnie!, którego organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie.

W ramach projektu odbyły się zajęcia szkoleniowe dla nauczycieli z wykorzystaniem zabaw ludowych,  przeprowadzono warsztaty plecionkarskie jako elementu tradycyjnego na Kaszubach ginącego rękodzieła ludowego oraz przeprowadzono wykłady pt. „Sztuka ludowa Kaszub”, których celem było zapoznanie publiczności z wiedzą dotyczącą coraz bardziej zanikających dziedzin sztuki ludowej na terenie Kaszub i Pomorza.

Dzięki takim spotkaniom edukacyjnym ratujemy od zapomnienia ginące zawody a także pieśni dziecięce, śpiewane przez dzieci i dla dzieci w czasach, gdy pieśń ludowa spełniała wiele wychowawczych i rozrywkowych funkcji, zastępowanych dzisiaj przez radio i telewizję.

W projekcie udział wzięły dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Piękne prace, które powstały podczas warsztatów są prezentowane na wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (budynek Książnicy) do 28.10.2022r.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Zadanie jest realizowane we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.