Styczeń 12, 2023 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa ŚWIĘCI PATRONI. Zapraszamy na koncert

ŚWIĘCI PATRONI. Zapraszamy na koncert

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius

 

serdecznie zapraszają

na LXXIV koncert z cyklu

„Spotkania z muzyką Kaszub”

pt.

 

ŚWIĘCI PATRONI

Pieśń o św. Agacie

 

Podczas koncertu zabrzmią utwory tradycyjne, w tym pieśni o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu. Należą do nich: św. Barbara – patronka rybaków, życia rodzinnego i dobrej śmierci, św. Józef – patron rzemieślników, św. Agata – patronka wędrowców, chroniąca dom od pożogi, św. Dorota – opiekunka ogrodników i położnych, św. Jan Nepomucen – patron dobrej spowiedzi, św. Cecylia – patronka muzyki, św. Rozalia – chroniąca od zarazy, św. Maria Magdalena – patronka nawróconych, św. Cyryl i Metody -  apostołowie Słowian. Pieśni pochodzą z XIX-wiecznego śpiewnika pelplińskiego, opracowanego przez ks. Szczepana Kellera i ks. Józefa Mazurowskiego.

 

Na koncert zapraszamy w niedzielę 5 lutego 2023 r. o godz. 17.00 do siedziby Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.

Wstęp wolny.

 

Gościem koncertu będzie zespół „Drëszë”, który współtworzy troje trójmiejskich przyjaciół związanych z kręgiem muzyki tradycyjnej i folkowej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Poprzez sięganie do zapomnianej praktyki wykonawczej, uwydatnianie tego, co w melodiach i pieśniach jest najpiękniejsze i uniwersalne, muzycy pragną przywrócić twórczości ludowej jej prawdziwą rangę i znaczenie, odczarowując zarazem utarty wizerunek kaszubskiej muzyki ludowej, kojarzonej głównie z zespołami folklorystycznymi. Zespół „Drëszë” jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022 – Festiwalu  Muzyki Folkowej Polskiego Radia, laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo 2022.

 

Wykonawcy:

Joanna Gostkowska – śpiew

Michał Mantaj – akordeon

Hubert Połoniewicz – baraban, perkusjonalia, gęśle gdańskie

Jakub Klemensiewicz – klarnet (gościnnie)

 

Witosława Frankowska – słowo o muzyce

 

Koncert dofinansowano ze środków przyznanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Powiat Wejherowski.

 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie jest prowadzone i finansowane przez Powiat Wejherowski oraz współprowadzone i dotowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Na stronie tytułowej wykorzystano zdjęcie obrazu na szkle autorstwa p. Alicji Serkowskiej.

Pliki do pobrania