Marzec 10, 2022 Category : Wystawy
Zdjęcie do newsa Spotkanie z artystami. Rzeźby w pałacu

Spotkanie z artystami. Rzeźby w pałacu

Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius,

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

oraz

Spichlerz Sztuki Wejherowo

serdecznie zapraszają na

 

Spotkanie z artystami

 

Adrianą Majdzińską i Czesławem Podleśnym

autorami  wystawy

 „Sztuka przestrzeni / przestrzeń sztuki

 

Spotkanie odbędzie się

15.03.2022 r. (wtorek) o godz. 18.00

w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a.

 

O artystach:

Adriana Majdzińska

Rzeźbiarka, zajmuje się również rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W 2000 r ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 zawodowo związana z macierzystą uczelnią. Współtwórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku. W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu. Do tej pory swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Zainteresowania muzyczne rozwija współpracując z trójmiejskimi zespołami.

„Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuję nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy.”  Adrianna Majdzińska

 

Czesław Podleśny urodzony 1959 w Rybniku, syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum Antoniego Kenera w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od trzydziestu czterech lat prezentuje swoje prace na międzynarodowym rynku sztuki. Poza dziesiątkami wystaw indywidualnych brał udział również w ponad stu wystawach zbiorowych. Uczestniczył w pięćdziesięciu międzynarodowych sympozjach artystycznych w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Francji, Rosji, Danii, Holandii, Anglii, Włoszech, Korei Południowej, USA, Turcji, Ukrainie, Finlandii, Hiszpanii. Jego prace znajdują się w Muzeach w Katowicach, Białej Podlaskiej, Wrocławiu, Penzie (Rosja), Seulu (Korea Południowa) oraz w kolekcjach prywatnych na całym Świecie. Nagradzany kulturalnymi stypendiami Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodami artystycznymi. Rezydent amerykańskich uczelni artystycznych: Maryland Institute College of Art., Clay Studio, Philadelphia, Tuscarora Pottery School, Nevada. Doktor sztuki. Twórca happenigów artystycznych: „Detronizacja”, „Muzyka maszyn”, „Płonące rzeźby”. Pomysłodawca, twórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku. Obecnie w zarządzie Stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki działającego w budynku Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej. Jego ostatnie prace poza wystawami można zobaczyć na ekspozycjach stałych w gdańskim Office Island i przestrzeni publicznej Stoczni Cesarskiej oraz La an der Thaya w Austrii.

Szczegółowe informacje na stronie:  www.czeslawpodlesny.com

Pliki do pobrania