Czerwiec 04, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Przeboje po kaszubsku

Przeboje po kaszubsku

Już po raz czternasty odbył się Kaszubski Festiwal Polskich i Światowych Przebojów organizowany przez Zespół Szkół w Lipnicy, przy współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Gminy Lipnica oraz Koła Gospodyń Wiejskich Lipniczanki w Lipnicy.

Jego celem jest przede wszystkim promowanie kultury i języka kaszubskiego, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów, rozwijanie kreatywności i twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci młodzieży oraz ich opiekunów.

W tym roku konkurs odbył się 24 maja w Zespole Szkół w Lipnicy. Nasze Muzeum reprezentował dyrektor – dr Michał Hinc oraz Weronika Korthals i Dariusz Majkowski, którzy pracowali w komisji oceniającej wykonawców (wspólnie z Pauliną Koziczkowską).

Po uroczystym otwarciu Festiwalu wystąpił zespół Małe Gochy, a potem już na scenie rządzili młodzi artyści. Łącznie wystąpiło 49 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych. W tym roku królował utwór Meluzyna stworzony przez Krzysztofa Gradowskiego i Andrzeja Korzyńskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku często wykonywano także hity śpiewane przez Sanah, ale nie brakowało i starszych przebojów z repertuaru np. Anny Jantar, Perfektu czy Czesława Niemena. Oczywiście wszystkie utwory zostały zaśpiewane po kaszubsku, a tłumaczyli je zazwyczaj nauczyciele lub – w starszych kategoriach – sami uczestnicy.

Nagrodę Grand Prix otrzymała Łucja Żabińska z Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie. W kategorii kl. 0-1 najlepsi byli: Marlena Gliszczyńska, Krzysztof Świątek-Brzeziński, Luiza Gierszewska i Patrycja Zmuda Trzebiatowska. Wśród uczniów kl. 2-3 pierwsze miejsce zajął Kazimierz Białowąs, drugie Zuzanna Wantoch Rekowska, trzecie Ilona Orszańska, a wyróżnienia przyznano Małgorzacie Jester, Amelii Szreiber i Lenie Bartków. Najlepsza w gronie wykonawców z klas 4-6 okazała się Agata Wnuk-Lipińska, a na podium uplasowali się jeszcze Wiktoria Chruścińska i Kalina Brzozowska. Wyróżnieni zostali: Aleksandra Fierek, Kinga Rudnik, Milena Mucha i Anna Mikołajczyk. W kategorii kl. 7-8 zwyciężyła Magdalena Pluto Prondzińska, druga była Zuzanna Kamińska, trzecia Milena Stanisławska, a wyróżnienie otrzymała Wiktoria Ossowska.

Tradycyjnie najwyższy poziom zaprezentowali uczestnicy kategorii szkół ponadpodstawowych. Poza wspomnianą już Łucją Żabińską, jurorów oczarowali najbardziej: Olga Tomaczkowska (1. miejsce), Maja Majewska (2. miejsce), Agata Wantoch-Rekowska (3. miejsce) oraz Aniela i Szczepan Makuratowie (wyróżnienie). Ci ostatni otrzymali także jedną z nagród za najlepsze tłumaczenie/adaptację tekstu na język kaszubski (w tej kategorii nagrodzono także Olgę Kuklińską oraz Iwonę i Wojciecha Makuratów). Wyróżnienie za najlepszą kaszubszczyznę dostała Łucja Żabińska.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu, zwłaszcza laureatom. Jesteśmy dumni, że nasze Muzeum od lat jest w gronie organizatorów tego wydarzenia.

Zdjęcia: profil facebook Zespołu Szkół w Lipnicy