Luty 19, 2024 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa Promocja książki. Zapraszamy

Promocja książki. Zapraszamy

Zapraszamy serdecznie

na promocję II wydania publikacji

 

Janiny Grabowskiej,

”Marsz Śmierci.

Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów.

25 stycznia – 3 maja 1945”

 

Promocja odbędzie się 29.02.2024 roku o godzinie 17.00

w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

W spotkaniu wezmą udział pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945), autorzy nowego i rozszerzonego opracowania Agnieszka Kłys, Marcin Owsiński oraz zajmująca się zbiorami muzealnymi Bogusława Tartakowska.

 

Książka opisuje genezę, przebieg i skutki ewakuacji pieszej więźniów KL Stutthof w zimie 1945 roku, która do historiografii  i powszechnej pamięci przeszła jako Marsz Śmierci.

Kompleksowe, nowe i rozszerzone opracowanie przygotowane przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego, nawiązuje do zasobu wiedzy zebranego i wydanego pierwotnie w 1992 roku przez Janinę Grabowską, ówczesną dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, która zmarła w 2004 roku.

W monografii wykorzystano wiele nowych, nigdy nie publikowanych relacji ze zbiorów i kolekcji prywatnych, zaprezentowane efekty prac terenowych, załączono dziesiątki nowych ilustracji i zdjęć. Integralną częścią monografii jest 11 nowych, dużych map oraz kilkanaście planów miejscowości, opracowanych we współpracy z Jarosławem Ellwartem, właścicielem Wydawnictwa Region, które też jest wspólnie z Muzeum Stutthof wydawcą książki.