Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Wernisaż
„Niech kwitną ogrody wszędzie tam gdzie Ty. Dłutem dla Pana Boga” – pod takim tytułem kryje się wystawa prac rzeźbiarskich Wojciecha Wesserlinga, której wernisaż odbył się 26.01. 2024 w Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. To już trzeci projekt wystawienniczy realizowany wspólnie z rzeźbiarzem w murach wejherowskiej placówki muzealnej.
Uroczysty wernisaż uświetnił występ ludowego zespołu kaszubskiego „Zbierańce” z Gminy Wejherowo.
Wojciech Wesserling jest artystą szeroko znanym w środowisku sztuki ludowej Pomorza, za swoje prace był wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach sztuki ludowej, m. in. w Helu, Bytowie. Twórca lubi się dzielić swoją wiedzą i umiejętnościami, prowadzi plenery i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ważną kwestią dla artysty jest sfera wiary w Boga. Swoją twórczość autor rozumie także jako narzędzie ewangelizacji oraz kontekście dzielenia się z drugim człowiekiem (w tym wypadku widzem) swoim talentem.
Świat twórczości Wojciecha Wesserlinga to świat, w którym wspierają człowieka anioły i postaci świętych. Artysta tworzy wieloelementowe kompozycje rzeźbiarskie na kształt makiet i instalacji, które pokryte są wielobarwną polichromią. Intensywna kolorystyka malatur rzeźb ma pogłębić ich ekspresję, wyeksponować „ludowość”. Podobnie jak w sztuce Józefa Chełmowskiego artysta kreuje swój mikrokosmos. Głównymi motywami w twórczości Wojciecha Wesserlinga są: anioły z bogactwem atrybutów, sceny z postacią Św. Franciszka wkomponowanego w motyw Drzewa Życia, postacie świętych z rozbudowaną, „autorską” ikonosferą, kaszubskie sceny rodzajowe, ilustracje do powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego oraz ptaki w wielu wariantach. Także ulubionym tematem artysty jest ilustrowanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia z całym bogactwem postaci kolędników, choinek z prezentami.
Zapraszamy Państwa na kolejną odsłonę barwnej i nietuzinkowej twórczości, zapraszamy do świata wyobraźni Wojciecha Wesserlinga, wystawa jest czynna do 31.05.2024 r. w budynku Książnicy Profesora Gerarda Labudy.