Sierpień 17, 2023 Category : Zbiory w internecie
Zdjęcie do newsa Në pòjta, bãdzemë tobakã krącëlë!

Në pòjta, bãdzemë tobakã krącëlë!

Czedës to robilë, kòżdi miôl doma donicã. Jô pamiãtajã, jak nasz dziadek sedzôl pòd piéckã, a wnuczi przëszlë, té dziadek le rzekł: „Në pòjta, bãdzemë tobakã krącëlë”. Té òn sedzôl pòd piéckã, a miôl tã donicã, mielôk, a wnuczi stojalë kòl niegò dokòla, a më krącëlë tã tobakã w ti donicë. Jo, i tak to naszi òjcowie robilë téż, że kòżdi sobie miôl zasóné swòjã tobakã w ògródkù, czë tam na pòlu w żëce.

Kaszubski Spichlerz Pamięci, projekt, który zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, i który prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prezentuje wspomnienia Jana Drzeżdżona.

Jan Drzeżdżon urodził się 7 października 1948 r. w Swarzewie. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się wyrabianiem tabakier w rogów bydlęcych, czego m. in. dotyczą jego opowieści. Oprócz tego warto posłuchac legendy o tym, jak tabaka pojawiła się na Kaszubach, kolejnych etapach przygotowania tego „diableskiego ziela”, czy zespołach gwiazdorów i maszkar zwierzęcych odwiedzających domy pod koniec adwentu lub w wigilię Bożego Narodzenia. Te i inne wspomnienia dostępne na stronie projektu!

Zapraszamy do odwiedzania strony Kaszubskiego Spichlerza Pamięci!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/jan-drzezdzon-76.php