Listopad 29, 2022 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Naukowo o Kaszubach i Słowiańszczyźnie w Książnicy profesora Gerarda Labudy

Naukowo o Kaszubach i Słowiańszczyźnie w Książnicy profesora Gerarda Labudy

W dniach 18-19 listopada 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kaszuby-Pomorze na tle Słowiańszczyzny. Historia, kultura, język”. Obrady odbywały się w Książnicy profesora Gerarda Labudy. W trakcie dwudniowych obrad uczestnicy z różnych ośrodków naukowych z całej Polski wygłosili 16 referatów dotyczących różnych zagadnień związanych z kaszubszczyzną i/lub innymi obszarami słowiańskiej wspólnoty etniczno-językowej.

Mieliśmy przyjemność gościć młodych badaczy z takich ośrodków, jak Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także pomorskich – Uniwersytet Gdański, Muzeum II Wojny Światowej.

Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem lokalnej społeczności, która obecna była w trakcie obu dni obrad, włączała się aktywnie w dyskusję nad wieloma poruszanymi referatami. Celem i założeniem tej konferencji było przekazanie szerszemu gronu zainteresowanych wyników najnowszych badań naukowych.

Członkowie Zespołu Naukowego: dr Michał Hinc, Mateusz Szuba i Adam Lubocki pracują obecnie nad wydaniem tomu pokonferencyjnego, który ukaże się drukiem w I połowie 2023 r.

Tekst: AL

Zdjęcia: ŁS, Msz