Wrzesień 26, 2023 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Muzeum poleca

Muzeum poleca

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w ramach współpracy z Filharmonią Kaszubską – Wejherowskim Centrum Kultury było partnerem projektu pn. „Otwarte na nowe – kaszubskie skrzynie posagowe” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach przedsięwzięcia Muzeum udostępniło swoje zbiory na wystawę stanowiącą podsumowanie projektu.

Ludowe skrzynie posagowe na Kaszubach stanowiły ważną inspirację w twórczości Otylii Szczukowskiej (1900-1974) – regionalistki, rzeźbiarki oraz animatorki kultury kaszubskiej.  Muzeum posiada w swoich zbiorach kompozycje malarskie i rysunkowe Otylii Szczukowskiej jak również wykonaną przez artystkę rzeźbioną skrzynię posagową. Jej bogata dokumentacja rysunkowa z badań terenowych, które prowadziła indywidualne ale także w ramach współpracy z prof. Bożeną Stelmachowską była punktem wyjściowym dla projektu „Otwarte na nowe – kaszubskie skrzynie posagowe”.

Projekt realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury w sposób wielopłaszczyznowy dotyka kwestii ochrony oraz promowania dziedzictwa kulturowego Kaszub m. in. także poprzez działania edukacyjne towarzyszące przedsięwzięciu takie jak: warsztaty, gra edukacyjna.