Marzec 01, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Marsz Śmierci. Promocja książki

Marsz Śmierci. Promocja książki

W czwartek 29 lutego w naszym Muzeum odbyła się promocja książki "Marsz Śmierci: ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów w 1945 roku". Jest to II wydanie publikacji Janiny Grabowskiej, nieżyjącej już dyrektor Muzeum Stutthof. Uzupełnione i rozszerzone przez współautorów dra Marcina Owsińskiego i Agnieszkę Kłys, pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie. W spotkaniu, towarzyszyła im kustosz Bogusława Tartakowska, opiekun kolekcji muzealiów. Duże wrażenie na zebranych wywarły pamiątki po więźniach obozu Stutthof. W trakcie wydarzenie zaprezentowano kilka z nich: oryginalny pasiak, aluminiową łyżkę, mocno zdeformowany metalowy kubek czy obuwie. Ciekawym przedmiotem był pasek, na którym zapisano agrafką nazwy miejscowości i daty kolejnych etapów „Marszu Śmierci”.

Podczas prezentacji książki autorzy opowiedzieli o trudnych warunkach, w jakich musieli przetrwać więźniowie. Przedstawili również wyniki swoich badań oraz relacje osób, które przeżyły te dramatyczne wydarzenia.

Po prezentacji odbyła się także dyskusja, w której uczestniczyli zarówno autorzy książki, jak i publiczność. Poruszono wiele interesujących kwestii, dotyczących historii obozu Stutthof oraz pamięci o ofiarach II wojny światowej.

Prezentowane wydawnictwo można jeszcze zakupić w Muzeum w Wejherowie.

 

Fot. Karina Miłkow