Sierpień 23, 2023 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa Mapy i szkice Mateusza Radziejewskiego… w zamyśleniu nad słowem pisanym.

Mapy i szkice Mateusza Radziejewskiego… w zamyśleniu nad słowem pisanym.

W piątkowy wieczór 28 lipca 2023 r., w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja tomiku poezji pt. Mapy i szkice Mateusza Radziejewskiego.  

Wiersze poety, w ponadczasowej interpretacji Julii Patok, skłaniały licznie przybyłych miłośników poezji do refleksji nad kruchością życia doczesnego, sensem istnienia w pędzącym na złamanie karku świecie.

Potęgę słowa zawartą w wierszach, doskonale oddał Szymon Kamiński i zespół 4razywroku przy udziale solistek: Agaty Gawińskiej i Roksany Budnik. Ich muzyczne interpretacje poezji bohatera piątkowego wieczoru, stworzyły niepowtarzalny klimat, a duch poezji unosił się wśród gości.

Interpretacja wiersza Kapliczka w wykonaniu Bożeny Hartyn-Leszczyńskiej, uzupełniona o jej osobiste wspomnienie, dopełniła wzruszeń, które tego wieczoru zgromadzonym gościom nie były obce. 

Liryki, zawarte w tomiku, to kompozycje obfite w środki artystyczne, bogate w treści. Ta poezja skłania do zadumy i refleksji, nie pozwala przejść obok niej obojętnie. U każdego kto jej dotknie, pozostawia ślad i tęsknotę za słowem pisanym, wyrażającym emocje, bez których nasze życie byłoby jałowe.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Wiszowata, która w rozmowie z poetą niejednokrotnie odnosiła się do poezji autora, ale przede wszystkim stawiała pytania egzystencjalne: Czy idąc przez życie powinniśmy pamiętać o śmierci, czy też żyć pełnią życia?; czy też: Czym jest czas w życiu człowieka?  

Dopełnieniem wieczoru była wystawa obrazów Małgorzaty Miotke, inspirowanych poezją Mateusza Radziejewskiego.

W kuluarowych rozmowach przy słodkościach i symbolicznej filiżance kawy, niejednokrotnie padało stwierdzenie, iż piątkowy wieczór poetycki stał się duchową ucztą, która pozostawiła ślad w sercach gości.

Miłośnicy poezji mieli możliwość zakupienia tomiku Mateusza Radziejewskiego Mapy i szkice i uzyskania pamiątkowego autografu.

 

Fot.: Agata Grenwald

Tekst: Małgorzata Wiszowata