Grudzień 12, 2018 Category : Edukacja

Kaszuby uczciły Niepodległość Polski

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Wejherowską Wspólnotą Pokoleń – Muzeum Solidarności zorganizowało cykl spotkań w ramach projektu „Solidarność dla Niepodległości” z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Przedsięwzięcie polegało na wspólnym zaangażowaniu lokalnej społeczności od dzieci, poprzez młodzież ze szkół podstawowych i średnich Wejherowa oraz okolic, aż do seniorów – członków Uniwersytetu III Wieku w Wejherowie, Stowarzyszenia „Żyj Godnie”, Wejherowskiego Koła Seniorów i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie. Zostało przedstawione sto lat niepodległości na przykładzie naszego regionu i miejsc nam szczególnie znanych i bliskich. Wykłady były skierowane do poszczególnych grup społecznych, jak też odbyły się wycieczki i zwiedzanie miejsc związanych z historią regionu wpisującą się w temat niepodległości.

 

Wydarzenia odbywały się od 6 do 9 listopada 2018. Najpierw uczestnicy projektu spotkali się w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na wykładzie dra Michała Hinca - badacza historii pt.: „Kaszubi w Niepodległej”, traktującym o początkach niepodległości do czasu II wojny światowej na Pomorzu i Kaszubach ze szczególnym uwzględnieniem regionu Wejherowa. Po wykładzie dla każdej z grup pod siedzibą Muzeum podstawiony był autokar, który przewiózł uczestników projektu do Piaśnicy, którzy dzięki uprzejmości Renaty Makiły odbyli tam kolejną lekcję historii poprzez przejście ścieżką edukacyjno-historyczną po Miejscu Pamięci Narodowej. Na zakończenie wizyty uczestnicy oddali uroczysty hołd bestialsko zamordowanym bohaterom - Ofiarom zbrodni w lesie piaśnickim, poprzez zapalenie zniczy nagrobnych pod pomnikiem poległych. Po powrocie do Wejherowa uczestnicy odwiedzili muzeum upamiętniające drogę do Wolności, Wejherowską Wspólnotę Pokoleń – Muzeum Solidarności, gdzie odbyła się prelekcja Zygmunta Pałasza - świadka powojennej historii oraz projekcja filmu.

 

W ostatnim dniu przedsięwzięcia odbyło się spotkanie wszystkich uczestników projektu w siedzibie Wspólnoty, w celu wspólnego uczczenia Święta Niepodległości. Na początku został przeprowadzony konkurs wiedzy z zajęć przeprowadzonych w ramach przedsięwzięcia skierowany do różnych grup wiekowych. O godzinie 11.11 w ramach obchodów „Dzień dla Niepodległej” został zaśpiewany Hymn Polski, następnie odbyła się projekcja filmu pt.: „Droga do wolności”, po nim dyskusja i rozmowa, krótki koncert patriotyczny, uroczyste wręczenie nagród i poczęstunek.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, a każdy z uczestników otrzymał certyfikat zaświadczający o udziale w nim.

 

Przedsięwzięcie wzmocniło więzi międzypokoleniowe z regionem, zbudowało poczucie wspólnoty i przynależności do tzw. "Małej Ojczyzny", a przede wszystkim młodemu pokoleniu ukazało historię przodków.

 

Koordynatorem projektu była Izabela Katarzyna Bukowska

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.