Czerwiec 28, 2023 Category : Zbiory w internecie
Zdjęcie do newsa Kaszubski Spichlerz Pamięci. Nowe wspomnienia

Kaszubski Spichlerz Pamięci. Nowe wspomnienia

„Klimat całej tej sieni to klimat leśniczówek i starych domów Borów Tucholskich, w których wiele lat, często w okresach długich czasowo, przebywałem. Tu przeniosłem, ponieważ nazywam, że ten skrawek ziemi to jest najbardziej wysunięty na południe właśnie obszar kaszubszczyzny”.

Janusz Gerard Stanisław Jutrzenka Trzebiatowski urodził się 9 lipca 1936 roku w Chojnicach. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. W 1939 roku, rodzina Trzebiatowskich wraz z trzyletnim wówczas Januszem, została wysiedlona z Chojnic. Artystę nie ominęły więc doświadczenia związane z brutalnością wojny, Powstaniem Warszawskim, hitlerowskim obozem koncentracyjnym i dziecięcym przeżyciem Pruszkow Lager. Po wojnie, wraz z rodziną powrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie, w roku 1954 wyjechał do Krakowa, rozpoczynając studia na Akademii Sztuk Pięknych. Tam też, w Krakowie, nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy. Jego twórczość to malarstwo, rzeźba, plakat, medalierstwo, architektura i scenografia oraz twórczość poetycka.

We wrześniu 2022 roku kolejno w Muzeum Janusza Trzebiatowskiego i Chojnickim Centrum Kultury w Chojnicach, w Krakowie oraz Checzy Trzebiatówka w Trzebuni pracownicy MPiMKP w Wejherowie przeprowadzili wywiady z artystą z Chojnic, których fragmenty dostępne są na stronie:

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/brygida-michalewicz-65.php

Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ale jego dalszy rozwój zależy przede wszystkim od waszego zaangażowania i gotowości do dzielenia się swoimi opowieściami.