Czerwiec 17, 2020 Category : Komunikaty

Cenne dary ze spuścizny Wojciecha Kiedrowskiego. Muzeum Wejherowo

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wzbogaciło się o kolejny cenny dar.

Andrzej Busler, animator kultury kaszubskiej, zainteresowanym Kaszubami znany również dzięki księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC, kustosz pamięci o Wojciechu Kiedrowskim, przekazał wejherowskiemu muzeum zbiór prasy z regionu, ukazującej się w latach 1987–2009.

Wojciech Kiedrowski, wydawca, regionalista, syn gdyńskiego sędziego z okresu międzywojennego, zamordowanego w Piaśnicy, działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”, założyciel wraz z żoną Oficyny CZEC, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2003 roku, był również bacznym obserwatorem zmian społecznych i bieżących problemów nurtujących Kaszubów i Pomorzan. Stąd jego pasja kolekcjonerska. Dar w postaci prasy przekazany ze spuścizny W. Kiedrowskiego obejmuje kilka zakresów tematycznych.

Pierwszy to druki dziś rzadko spotykane, będące dokumentem życia gospodarczego końca lat 80. XX wieku – biuletyny budowy Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.

Przykładem rodzącego się pluralizmu politycznego III Rzeczypospolitej jest zbiór egzemplarzy „Młodej Polski”, pisma gdańskich konserwatystów, z których wielu zajmowało później eksponowane stanowiska w ogólnopolskim życiu politycznym.

Świadectwem odradzania się kultury kaszubskiej jest „Norda. Pismiono Kaszëbsczi Zemi”, czerpiące z tradycji środowiska międzywojennych Zrzeszeńców.

Cenne są druki efemeryczne, np. w postaci jednodniówki wydanej z okazji Światowego Zjazdu Kaszubów w Bytowie w roku 2009, czy też dodatku „Dziennika Bałtyckiego” z okazji 75-lecia Kartuz. Pozostałe tytuły są dokumentem życia regionalnego takich miast kaszubskich i pomorskich, jak Wejherowo, Rumia, Tuchola.

Z konieczności, wymienione zostały tylko niektóre pozycje spośród przekazanych przez A. Buslera. Te i inne wydawnictwa znacznie wzbogacą Dział Prasy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Ponadto, od tego samego darczyńcy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej otrzymało ilustracje rysunkowe do opowiadania dla dzieci Izabelli Trojanowskiej pt. „Zamkowa Góra” na podstawie legendy kaszubskiej o zapadłym zamku. Cykl ilustracji zawiera 8 kompozycji w formacie A4 i 1 kompozycję w formacie A3 oraz kilka pomniejszych miniaturowych szkiców jako tzw. „przerywniki” do tekstu. Autorką prac jest warszawska artystka Dorota Żarska-Wiśniewska, ilustracje powstały w 1990 r. Niestety pomimo zaawansowanych prac nad edycją opowiadania przez redaktora Wojciecha Kiedrowskiego ostatecznie nie zostało ono opublikowane. Po śmierci kaszubskiego wydawcy w 2011 r., jego małżonka – pani Renata Kiedrowska wspólnie z Andrzejem Buslerem sukcesywnie przekazują na rzecz wejherowskiego Muzeum ciekawe pamiątki i archiwalia po znanych kaszubskich działaczach.

Ofiarowane ilustracje stanowią ciekawy przykład tzw. polskiej szkoły ilustracji, której stylistycznie Dorota Żarska-Wiśniewska jest kontynuatorką. Prace są malarskie i wchodzą w interakcję z dziecięcym światem wyobraźni, świadczą także o wysublimowanym guście samego Wojciecha Kiedrowskiego, który przykładał dużą uwagę na szatę graficzną swoich wydawnictw.

PS, BGR,TF,AB