Maj 31, 2023 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa „BYLIŚMY NIEWINNI” DAWIDA WASINIEWSKIEGO. PROMOCJA W MUZEUM

„BYLIŚMY NIEWINNI” DAWIDA WASINIEWSKIEGO. PROMOCJA W MUZEUM

23 maja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja książki „Byliśmy niewinni” Dawida Wasiniewskiego.

          Akcja powieści toczy się głównie w Wejherowie w 1939 roku. Pierwszoplanowi bohaterowie to trójka młodych ludzi wchodzących w dorosłość w trudnym czasie tuż przed wybuchem II wojny światowej, w trakcie kampanii wrześniowej i podczas krwawej jesieni 1939 roku. Pół Kaszubka – pół Żydówka, Polak i Niemiec są jakby symbolami zróżnicowania narodowościowego Wejherowa tamtych czasów. Jakich wyborów dokonują? W jaki sposób rozwijają się i komplikują relacje między nimi? Trzeba przeczytać książkę, żeby samemu się przekonać.

          Autora przywitał dyrektor muzeum dr Michał Hinc.

 Dawid Wasiniewski szczegółowo opowiadał o pracach nad książką, o warsztacie twórczym, o konieczności szukania źródeł do publikacji historycznej w rozmaitych miejscach.

          Szczególną rolę w książce zajmuje tenis. Wasiniewski, sam pasjonat białego sportu, w dodatku związany z nim zawodowo, wiele uwagi poświęcił wejherowskim kortom i prestiżowym turniejom, które odbywały się właśnie na miejscowych kortach w okresie międzywojennym. Przy okazji padły wielkie nazwiska polskiego tenisa: Jadwiga Jędrzejowska, Ignacy Tłoczyński, Józef Hebda…

          Szczególnym epizodem powieści jest mecz Polska – Niemcy w tenisowym Pucharze Davisa. O owym słynnym warszawskim pojedynku wiele na kartach książki, a i sam Wasiniewski barwnie podczas spotkania opowiadał o meczu, elektryzującym w swoim czasie nie tylko kibiców, bo też pojedynki Polaków z zachodnim sąsiadem zawsze były szczególnie interesujące, nie tylko z powodów wyłącznie sportowych.

          „Byliśmy niewinni” to książka zawierająca wiele wątków. Szczegółowo została w niej przedstawiona kampania wrześniowa i to, co nastąpiło po jej zakończeniu, włącznie ze zbrodnią piaśnicką. Nie brak tam jednak i epizodów pogodnych. Jednym z nich jest motyw poszukiwania przez głównych bohaterów legendarnego skarbu, co dla autora stanowi pretekst do ukazania wielu miejsc przedwojennego Wejherowa.

          Trzeba też koniecznie dodać, że „Byliśmy niewinni” to książka w dużej mierze skupiona na niemal fotograficznym ukazaniu Wejherowa z końca okresu międzywojennego – miasta tak innego od tego znanego nam, ludziom pierwszej połowy XXI wieku.

          Rozmowę z Dawidem Wasiniewskim poprowadził Piotr Schmandt.