Styczeń 20, 2022 Category : Wystawy
Zdjęcie do newsa BUNTSPIEL w Muzeum. Międzynarodowa wystawa w wejherowskiej książnicy

BUNTSPIEL w Muzeum. Międzynarodowa wystawa w wejherowskiej książnicy

14 stycznia  w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Corinny Kidoń pt. „Buntspiel” połączony z koncertem. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper (obejmująca patronat nad ekspozycją), konsul honorowy Republiki Mołdawii Jacek Tymiński oraz starosta powiatu wejherowskiego dr Gabriela Lisius.

Koncert uświetnił recital prof. Bogdana Kułakowskiego, który wykonywał m in. kompozycje Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz występ duetu jazzowego – dr Szymon Zawodny (saksofon altowy) i Wojciech Wojda (fortepian).

Po części artystycznej głos zabrała konsul generalna Cornelia Pieper, która pogratulowała artystce oraz organizatorom udanego projektu, a także zwróciła uwagę, że tego rodzaju wystawy są platformą do budowania mostów i porozumienia polsko-niemieckiego. Z kolei dr Gabriela Lisius w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że relacje polsko-niemieckie na gruncie samorządowym są bardzo dobre, czego dowodem jest chociażby współpraca na polu edukacyjnym w postaci wymiany młodzieży. Także obiekt, w którym prezentowana jest wystawa – Książnica Gerarda Labudy, z racji na swojego patrona, wpisuje się w ideę dialogu polsko-niemieckiego, bowiem profesor Labuda poprzez swoją działalność naukową i akademicką wniósł duży wkład w budowaniu porozumienia polsko–niemieckiego.

Corrinna Kidoń – malarka jest z pochodzenia Niemką, która od prawie 25-lat mieszka w Polsce, w Trójmieście. W swoim malarstwie łączy sztukę figuratywną oraz abstrakcyjną, inspiruje się również pozaeuropejską sztuką etniczną. Cechą charakterystyczną twórczości artystki są barwne, dekoracyjne, ornamentalne zestawienia kolorów. Sama autorka określa swoją twórczość pojęciem „Buntspiel” – co można dowolnie tłumaczyć jako grę, zabawę kolorem.

Zapraszamy Państwa do barwnego świata, „mikrokosmosu” Corriny Kidoń. Wystawa czynna jest do 14 czerwca 2022, w muzealnym budynku Książnicy Gerarda Labudy, przy ul. Zamkowej 2.

Kuratorem wystawy jest Benita Grzenkowicz-Ropela.

Tekst: bg-r, tf

Foto: lp