Październik 05, 2023 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa 55-lecie wejherowskiego muzeum

55-lecie wejherowskiego muzeum

Dnia 28 września 2023 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się uroczysta gala z okazji 55-lecia istnienia instytucji. Uroczystość rozpoczęła się projekcją krótkiego filmu o historii Pałacu. Następnie Dyrektor Muzeum dr Michał Hinc powitał zgromadzonych gości. Specjalnie na obchody 55-lecia Została wydana publikacja o jej historii, dzieło pracowników Muzeum. Opowiedział o niej Adam Lubocki, koordynator procesu wydawniczego, o której opowiedział koordynator procesu wydawniczego Adam Lubocki.

Kolejnym punktem programu było wręczenie medali „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” - w dowód uznania za wieloletnią pracę w muzeum oraz rozwój kultury kaszubskiej - z rąk starosty Gabrieli Lisius otrzymały: Joanna Cichocka - starszy kustosz muzeum, inicjatorka koncertów, realizatorka wystaw malarskich; Grażyna Wirkus - starszy kustosz muzeum, autorka wystaw biograficznych i historyczno-literackich oraz Janina Kurowska - autorka wielu projektów, wystaw i prac naukowych.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również gratulacji i podziękowań składanych dyrektorowi Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Ilość przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek świadczy o tym, że muzeum jest częścią wielkiej kaszubskiej rodziny. Gratulacje złożyli Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, Przewodniczący Rady Muzeum prof. Edmund Wittbrodt, radny Sejmiku Pomorskiego Kazimierz Klawiter a także zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.

To jest muzeum, które dba o kultywowanie tożsamości kaszubskiej, gromadzi wokół siebie ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz kultury kaszubskiej - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Reprezentujący Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz wręczył dyrektorowi muzeum Medal 380-lecia Wejherowa, a następnie odczytał list gratulacyjny od Prezydenta.

Obecni byli także byli dyrektorzy muzeum dr Tomasz Fopke i Radosław Kamiński oraz współpracująca z muzeum prof. dr hab. Witosława Frankowska z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną - koncert kapeli kaszubskiej Drëchë z Kościerzyny.

Po części artystycznej głos zabrali Benita Grzenkowicz-Ropela oraz Adam Lubocki, kuratorzy wystawy, którzy opowiedzieli o okolicznościowej ekspozycji pt. „Muzeum i pałac historia miejsca i instytucji”, której otwarcie było jednym z wydarzeń obchodów jubileuszu 55-lecia Muzeum. Ekspozycja splata dzieje pałacu w Wejherowie oraz historię Muzeum. Pałac w Wejherowie od 1993 r. stał się oficjalną siedzibą Muzeum, od tego wydarzenia nastąpił szybki rozwój instytucji. Jedna z dwóch sal ekspozycyjnych prezentuje historię pałacu z perspektywy rodziny Keyserlingk, która obiekt zbudowała oraz żyła w nim około 150 lat. Na wystawie zaprezentowane zostały nielicznie zachowane przedmioty należące do dawnych właścicieli, większość z tych eksponatów miała swoją wystawienniczą premierę i została pokazana publiczne po raz pierwszy. Drugim elementem narracji wystawy jest historia pałacu i instytucji – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, jej rozwój na przestrzeni ponad pół wieku. Zaprezentowane zostały najciekawsze eksponaty, reprezentatywne dla każdego z działów funkcjonujących w Muzeum. Przez pryzmat eksponatów zostały pokazane osiągnięcia oraz profil kolekcjonerski instytucji. Ikonograficznym motywem przewodnim ekspozycji jest grafika Alexandra Dunckera z II poł. XIX w., przedstawiająca pałac po przebudowie, która jest wizualną klamrą spajającą przeszłość z teraźniejszością. Wystawa będzie czynna do końca roku. Zapraszamy do zwiedzania!

Wydarzenie poprowadziła Agata Grenwald.

Koordynatorem wydarzenia była Anna Kąkol.