Październik 25, 2019 Category : Kaszubska Nagroda Literacka
Zdjęcie do newsa Wręczono Kaszubską Nagrodę Literacką 2018! Krystyna Lewna

Wręczono Kaszubską Nagrodę Literacką 2018! Krystyna Lewna

24 października br. w Centrum Św. Jana w Gdańsku po raz drugi wręczono Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza za rok 2018 oraz Kaszubską Nagrodę Literacką. Powołana przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie kapituła KNL, w składzie: dr Artur Jabłoński (przewodniczący), dr Dariusz Majkowski i Stanisław Janke dokonała analizy nadesłanych zgłoszeń i postanowiła przyznać w/w nagrodę Krystynie Lewnie za ubiegłoroczne opowiadania opublikowane w Stegnie” – dodatku literackim do „Pomeranii”. Laureatka w swojej twórczości podejmuje tematy związane z losem kobiet na Kaszubach, których wrażliwość i indywidualne potrzeby często nie idą w parze z przypisanymi im przez życie rolami. Autorka kilkukrotnie nagradzana była w organizowanym przez muzeum Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Drzeżdżona. Instytucja ta wydała jedyny jej zbiór opowiadań pt. „Mòtowidlo”.

 

Nagrodę Literacka Książka Roku otrzymała Monika Milewska za powieść "Latawiec z betonu”, nagrodą Pomorska Książka Roku wyróżniono pracę zbiorową "Gdańskie ogrody" w red. merytorycznej Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, a za całokształt pracy literackiej nagrodzono prozaika, poetę i eseistę Aleksandra Jurewicza.

 

Warto przypomnieć, że Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana od dwóch lat przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Z wnioskiem o stworzenie takiego wyróżnienia, przy poparciu Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego, wystąpiło Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które jest operatorem Nagrody. Pierwszą Kaszubską Nagrodę Literacką otrzymał Stanisław Janke. Sekretarzem KNL jest Beata Humeniuk-Czech.

 

Polecam filmik z wczorajszego przyznania Kaszubskiej Nagrody Literackiej Krystynie Lewnie:

https://www.youtube.com/watch?v=Z6KpeSPL8L0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3ph_yYB-jSdQ311-FtwEeTO2NzKUSzSWUKMs6tJFdmEVzR7IE5Wy2vKyE

a także materiał ze strony Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego: https://pomorskie.eu/-/latawiec-ogrody-i-kaszubskie-opowiadania-znamy-laureatow-pomorskiej-nagrody-literackiej-wiatr-od-morza-?fbclid=IwAR16iUaAS9-TYyI4lbi2QH4BMQdT79Jd78o1gs8kQ_cHf0v6urGixmnBVQ0

 

BH-C,TF