Lipiec 01, 2019 Category : Aktualności

RMS Titanic z przyjacielską wizytą w Wejherowie. Zapraszamy na wystawę

27 czerwca 2019 r. w wejherowskim  Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy „Nabrzeżu Muzealnym”  zakotwiczył jeden z największych i najsłynniejszych  parowców w historii.  RMS Titanic przebywa w „wejherowskim porcie” tylko do 28 lipca 2019 roku. Tego dnia w siedzibie Muzeum przy ulicy Zamkowej 2a odbył się wernisaż wystawy „Titanic – Historia nieznana”. Licznie zgromadzonych gości w imieniu Dyrektora Muzeum Tomasza Fopke przywitał kustosz Maciej Kurpiewski, który po wprowadzeniu przekazał glos  kuratorowi wystawy  „Titanic –Historia Nieznana” Maciejowi  Skrzypczakowi.

W czasie ponad godzinnego  niezwykle interesującego wykładu  uczestnicy spotkania dowiedzieli się  o pomyśle, budowie i przebiegu eksploatacji  trzech olbrzymich liniowców klasy Olympic („Titanic”, „Olympica” i „Gigantic”), których budowę zapoczątkowano pod koniec pierwszej dekady XX wieku na zlecenie kompanii żeglugowej White Star Line.

Po zakończeniu prezentacji doszło do otwarcia  bardzo ciekawej i obecnie  jedynej tego rodzaju ekspozycji w Polsce, na której przybliżono historie Titanica oraz pokazano przedmioty z epoki, używane na liniowcach brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line w tym m.in.  wydobyte z dna Oceanu Atlantyckiego artefakty pochodzące z  wraku  RMS Titanic.

Tekst: Maciej Kurpiewski,tf

Fot.: Agata Kąkol