Wrzesień 29, 2018 Category : Wystawy

Droga do medali. Hubert Skrzypczak.

29 września w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się jubileuszowe spotkanie z pięściarzem Hubertem Skrzypczakiem, wejherowianinem, medalistą Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, w 50 rocznice odniesionego sukcesu. Okazja do świętowania okazała się podwójna, gdyż pan Hubert w tym dniu obchodził także swoje 75 urodziny.

Z tej okazji zorganizowano w Muzeum również okolicznościową wystawę pt. „Hubert Skrzypczak. Droga do medali” na której przypomniano sukcesy bokserskie Huberta Skrzypczaka oraz pokazano medale, nagrody i podziękowania, których brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrz i wicemistrz Europy oraz Mistrz i pięciokrotny wicemistrz Polski zgromadził w swojej karierze sportowej niemałą ilość.

Na Sali Balowej wejherowskiego pałacu dostojnego jubilata przywitał w imieniu swoim i zgromadzonych gości Dyrektor Muzeum Tomasz Fopke. Następnie kurator wystawy Maciej Kurpiewski dokonał wprowadzenia do tematu przygotowanej ekspozycji, zaś dziennikarz Tomasz Modzelewski przeprowadził z Hubertem Skrzypczakiem rozmowę , w trakcie której pięściarz opowiadał o swoich sportowych sukcesach, wspominał treningi, zawody, trenerów, przeciwników z którymi walczył oraz kolegów z klubu i kadry narodowej. Hubert Skrzypczak również chętnie odpowiadał na pytania z sali.

Następnie zgromadzeni goście wręczali jubilatowi kwiaty i składali życzenia. Odczytano także okolicznościowe adresy od Pani starosty Gabrieli Lisius oraz od Pana prezydenta Krzysztofa Hildebrandta. Wszyscy obecni stanęli także do pamiątkowego zdjęcia z Mistrzem.

W trakcie otwarcia okolicznościowej wystawy pt. „Hubert Skrzypczak. Droga do medali”, Solenizantowi odśpiewano „100 lat” , a On sam częstował gości tortem, specjalnie przygotowanym na tą okazję.

Tekst i fotografie: Maciej Kurpiewski