Lipiec 01, 2019 Category : Promocje książek

LUTRY NA KASZUBACH. ŚWIADECTWO ODCHODZENIA I TRWANIA

            Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie gościło 25 czerwca dwoje autorów publikacji poświęconych śladom ewangelików na Kaszubach.

             Helena Leman, historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowych Studiów Dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim, zawodowo związana z tygodnikiem „Przegląd”, autorka opowiadań („Śmierć Marii”), opowiadała o zbiorze reportaży „W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach”. Są to relacje – opowiadania dotyczące starszego pokolenia luteran, najczęściej pochodzenia niemieckiego, żyjących na Kaszubach. Ukazane są tam również historie sięgające czasów wojny i losów ludzi z pogranicza narodów i wyznań, którzy znaleźli się na drodze walca historii w czasach wojny i okresu powojennego, gdy często wbrew sobie było trzeba opowiedzieć się po jednej lub drugiej stronie, często wbrew znajomościom, przyjaźniom i więzom rodzinnym.

            Książka wzbogacona została artystycznymi fotografiami Leszka Żurka, dokumentującymi aktualny stan cmentarzy luterańskich, nagrobków, krzyży, kaplic.

 

            Leszek Żurek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i psychofizjologii widzenia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oddział Gdańsk. Twórca cenionych cykli fotograficznych (Moje ogrody, Powidoki, Sekrety, Niepamięci, Kalotypie, Z tego brzegu czasem widać drugi brzeg. Autor fotografii w publikacjach „Paradisus Mariae” i „Kościół Mariacki w Żukowie”.

            Artysta prezentował  album „Lutry. Dokument wyobrażony”, do którego opowieści na pograniczu reportażu i literatury faktu napisała Helena Leman.

            Autorzy dzielili się z publicznością tajnikami pracy reportażysty i fotografa, szeroko omówione zostały kwestie spuścizny duchowej i materialnej luteran na Kaszubach, pogranicza polsko-niemieckiego, relacji katolików z ewangelikami.

 

Koordynator przedsięwzięcia muzealnego, tekst, foto: Piotr Schmandt.