Grudzień 06, 2018 Category : Konkursy

MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ. Zaproszenie na finał!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

 

serdecznie zaprasza na

 

 

finał wojewódzki V regionalnego konkursu

 

„MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

 

Konkurs odbędzie się 12 grudnia 2018 r.

w siedzibie muzeum przy ul. Zamkowej 2A

 

Początek o godz. 9.00

Stu finalistów zaprezentuje swoje umiejętności czytania w języku kaszubskim i przybliży takie utwory jak: Brzechwa dzecoma (tł. Tómk Fópka), Balbina z IV B Danuty Stanulewicz, Żëcé i przigòdë Remùsa Aleksandra Majkowskiego, Lesôcczé pòwiôstczi ë jiné dokôzë Bolesława Borka.

Podczas konkursu odbędzie się też promocja dwóch kaszubskojęzycznych książek dla dzieci o przygodach Bëtka (autorstwa Anny Gliszczyńskiej).

 

 

100 mistrzów czytania po kaszubsku spotka się w Wejherowie

 

Przez sita szkolnych, gminnych i powiatowych eliminacji przeszło około stu osób. Wystartują one w pięciu kategoriach wiekowych.

Uczestnicy rywalizowali w 11 kaszubskich powiatach. Łącznie o prawo udziału w wejherowskim finale ubiegało się około tysiąca chętnych.

 

Dziękujemy wszystkim koordynatorom powiatowym, instytucjom i osobom organizującym gminne konkursy, szkołom z całego województwa za włączenie się do tegorocznej edycji „Méstra Bëlnégò Czëtaniô”. Jesteśmy też wdzięczni nauczycielom i rodzicom przygotowującym dzieci i młodzież oraz wszystkim uczestnikom.

 

Sponsorami nagród są firmy Almares i Porta, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Miejski w Bytowie, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wydawnictwo Majkowsczi, Tomasz Fopke, Genowefa Słowi oraz Janina Borchmann.

 

Wstęp wolny! ZAPRASZAMY!