Czerwiec 21, 2019 Category : Konferencje i seminaria
Zdjęcie do newsa W OKO „Solidarności”. Czerwcowe wybory 1989 r. W Wejherowie

W OKO „Solidarności”. Czerwcowe wybory 1989 r. W Wejherowie

Trzydziesta rocznica czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu stała się doskonałą okazją do spotkania członków Okręgowego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Wejherowie oraz sympatyków przemian ustrojowych w ówczesnej Polsce. 16 czerwca 2019 r., w gościnnych progach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, uczestnicy tamtych wydarzeń: Grzegorz Hope - przewodniczący OKO „Solidarność”, członkowie: Mieczysław Hebel, Janusz Iskierski i Ryszard Nalepka a także Jerzy Budnik, Radosław Kamiński, Adam Śliwicki, Ryszard Kandzora i Adam Dunst mieli sposobność podzielenia się swoimi wspomnieniami z działalności Komitetu, z przebiegu kampanii wyborczej i trudach jakie musieli pokonać, tak aby informacje na temat kandydatów do Sejmu i Senatu popieranych przez OKO „Solidarność” trafiły do mieszkańców okręgu wyborczego nr 24. Wspomnienia te stały się przyczynkiem do ożywionej dyskusji z gośćmi, którzy przybyli na to spotkanie. Ta cenna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania, a dla osób, którzy z racji wieku nie pamiętali tamtych doniosłych wydarzeń stanie się punktem wyjścia do pogłębionych studiów nad najnowszą historią Polski.

Dopełnieniem spotkania były okolicznościowe wystawy: Radosław Kamiński udostępnił zdjęcia autorstwa swojego ojca Edmunda, dokumentujące przebieg demonstracji z dnia 26 kwietnia 1989 r., podczas której jej uczestnicy sprzeciwiali się budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. Warto nadmienić, że w trakcie demonstracji głos zabrał Antoni Furtak ówczesny kandydat do Sejmu, wspierany przez OKO „Solidarność”. Natomiast Adam Dunst i Marcin Gniech przygotowali wystawę poświęconą w części czerwcowym wyborom. Na wystawie zamieszczono również powiększone reprodukcje czterech pierwszych numerów „Wejherowskich Widnokręgów”. Po obradach Okrągłego Stołu „Wejherowskie Widnokręgi” były pierwszym niezależnym od ówczesnej władzy w Polsce ukazującym się legalnie pismem. Jak podkreślił ich założyciel i pierwszy redaktor naczelny Adam Dunst pierwsze numery rozchodziły się w kilkutysięcznych nakładach, natomiast kolejne w nakładach około 1500 egzemplarzy.

Komitet organizacyjny spotkania tworzyli: Adam Dunst, Ryszard Kandzora i Radosław Kamiński.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja TTM i portal Nadmorski24.pl

Tekst i zdjęcia Małgorzata Wiszowata

 

link do relacji ttm

https://www.telewizjattm.pl/serwis-informacyjny/2019-06-19/50652-przypomnieli-wejherowski-wklad-w-sukces-wyborow-89.html?play=on