Maj 29, 2018 Category : Konferencje i seminaria

Rak na wspak. Zaproszenie na sesję

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie serdecznie zaprasza 8 czerwca (piątek) o godz. 10.00, na interdyscyplinarną sesję popularnonaukową pt. „Rak na wspak – motyw raka w kulturze i naturze” poświęconą m. in. zagadnieniom ochrony raka szlachetnego oraz kulturowym toposom, wyobrażeniom, symbolice raka w muzyce, literaturze i sztukach plastycznych.

Miejsce konferencji: siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w pałacu przy ul. Zamkowej 2a w Wejherowie

 

PROGRAM KONFERENCJI

1. godz. 10.00 - przywitanie

2. Prof. Przemysław Śmietana (Uniwersytet Szczeciński) „Rak szlachetny - klejnot kaszubskich wód. Historia, teraźniejszość, przyszłość…?”

3. Dyrektor Muzeum PiMK-P Tomasz Fopke – „Od raka do krokodyla – motyw zwierząt „wodnych” w pieśni kaszubskiej”

4. Marek Theus, „Praktyczne aspekty restytucji raka szlachetnego na jeziorze Sominko w powiecie kościerskim. Refleksje i spostrzeżenia przedsiębiorcy oraz inwestora. Wystąpienie obejmie także opis działania i misję fundacji „Astacus astacus”.

5. Przerwa na kawę (godz. 12.00)

6. Dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, (Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski w Gdańsku) „Dokąd zmierza rak? Motyw raka w twórczości Gűntera Grassa.”

7. Benita Grzenkowicz-Ropela, Muzeum MPiMK-P, „Martwa natura z rakiem – przyczynek do rozważań nad sztuką niderlandzką XVI i XVII w”.

8. Roman Drzeżdżon, Muzeum PiMK-P, „Rak i świat wodny w obrzędowości i kulturze kaszubskiej”.

 

Projekt pn. Interdyscyplinarna sesja naukowa pt. „Rak na wspak – motyw raka w kulturze i naturze” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zdjęcie: Fundacja Astacus Astacus