Czerwiec 12, 2018 Category : Koncerty

Zachowane od niepamięci… Wystawa poświęcona Annie Łajming

1 czerwca br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy biograficznej Zachowane od niepamięci poświęconej Annie Łajming, wybitnej pisarce Kaszub i Pomorza urodzonej 24 lipca 1904 r. w Przymuszewie na południu Kaszub, w powiecie chojnickim. W bieżącym roku mija 15 rocznica Jej śmierci. Otwarcie ekspozycji uświetniła obecność licznie reprezentowanej Rodziny, w tym dzieci Anny Łajming – córki Wiery Łuszkiewicz i syna Włodzimierza Łajminga. Po serdecznym powitaniu obecnych przez dyrektora Tomasza Fopke mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu fortepianowego w wykonaniu młodego, ale niezwykle utalentowanego artysty Mirona Augustyna Łajminga, prawnuka Anny Łajming. Niespodzianką natomiast była wzruszająca prezentacja fragmentów korespondencji babci do wnuka, odczytanych osobiście przez wnuka Ziemowita Łajminga.

W latach 1978-1986 Anna Łajming opublikowała swoją trzytomową autobiografię (Dzieciństwo, Młodość, Mój dom). Tym dziełem weszła na trwałe do literatury ogólnopolskiej, jednak swoje pisarstwo poświęciła małej Ojczyźnie – Kaszubom z okresu sprzed I i II wojny światowej, zadziwiając fenomenalną pamięcią, wręcz dokumentarną, stąd też tytuł wystawy. Za swoją twórczość uhonorowana została: Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Stolema, Srebrną tabakierą Abrahama; nadano honorowe obywatelstwo miast Słupska i Brus.

Wystawa prezentuje nie tylko dorobek literacki, ale też szereg rzadkich eksponatów: oryginalną kronikę szkolną z Przymuszewa, fotografie i pamiątki przechowywane przez Rodzinę i prof. Józefa Borzyszkowskiego z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku i in.; w atmosferę czasu wprowadzają też nagrania, plansze wielkoformatowe, których projekty udostępniła Fabryka Sztuk z Tczewa, technicznie wsparło też Wejherowskie Centrum Kultury. Kuratorem wystawy jest starszy kustosz Grażyna Wirkus.

Ekspozycja dostępna będzie do 30 czerwca br.