Wrzesień 20, 2018 Category : Wystawy

Më trzimómë z Bògã! Wernisaż i koncert

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki

Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

serdecznie zaprasza na

wernisaż wystawy pt.

„Më trzimómë z Bògã!

Druki sakralne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego”

spotkanie odbędzie się

1 października 2018 r. (poniedziałek) o godz. 18.00

w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a.

 

Program:

- powitanie

- występ Chóru Kameralnego DISCANTUS pod dyr. Sławomira Bronka

- słowo o zbiorze - prof. Józef Borzyszkowski

- otwarcie wystawy

- poczęstunek

 

Kolekcja druków sakralnych prof. Józefa Borzyszkowskiego zawiera m.in. śpiewniki, katechizmy, księgi liturgiczne. Najstarsze egzemplarze pochodzą z połowy XVII w. Część z nich wydano na Pomorzu, np. w Gdańsku, Pelplinie, Grudziądzu czy Chełmnie, ale ważną częścią kolekcji są również modlitewniki wydane w różnych miejscach Polski i Europy, które służyły przez wieki mieszkańcom Kaszub i innych części Pomorza. Są one świadectwem pobożności tego regionu (zarówno katolików, jak i protestantów), zwłaszcza za sprawą licznych odręcznych dopisków, aktów strzelistych itp. Szczególnie cenne dla naszego Muzeum są druki sakralne, które należały do znanych działaczy i literatów kaszubskich, jak Anna Łajming, Józef Ceynowa czy Stanisław Pestka.

Chór kameralny DISCANTUS – powstał w 2006 roku przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie (powiat Kartuzy). Ze skromnej inicjatywy zrodziła się ogromna pasja muzykowania, która w krótkim czasie skupiać zaczęła coraz szerszą rzeszę entuzjastów chóralnego śpiewu. Od początków swego istnienia chór za sprawą organizowanych przez siebie koncertów stał się animatorem życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Obecnie chór stale koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą: Belgia (2010, 2012, 2017), Francja (2010), Włochy (2011), Holandia (2012), Ukraina (2012), Czechy (2013), Portugalia (2014) oraz Litwa (2015). Występował między innymi w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli, kościele Św. Stanisława Kostki w Rzymie, katedrze lwowskiej, Ambasadzie RP w Hadze, kościele św. Ducha w Wilnie.

Założycielem i dyrygentem chóru jest dr Sławomir Bronk.

 

Wystawa czynna do 31.10.2018r.

Wstęp na wystawę bezpłatny. Zapraszamy!

 

Wystawę zorganizowano w ramach projektu pn. „Zakup kolekcji druków sakralnych od prof. Józefa Borzyszkowskiego” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Powiatu Wejherowskiego.