Grudzień 19, 2019 Category : Koncerty

Koncert Krystyny Stańko, 27 grudnia '19, godz. 18.00

Nadchodzący koncert w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie  zachęcił wokalistkę Krystynę Stańko do sięgnięcia po repertuar z jej płyty zatytułowanej Snik. Album jest inspirowany pięknem regionu Kaszub, jego swoistą poetyką i nastrojem. Podczas koncertu w ramach cyklu "Metropolia Jest Ok" usłyszymy także utwory z innych płyt wokalistki, a towarzyszyć jej będą znani i cenieni instrumentaliści, z którymi Stańko współpracuje od lat :

 

Dominik Bukowski - wibrafon

Marcin Wądołowski- gitara

Piotr Lemańczyk- kontrabas

Mikołaj Stańko- perkusja

 

"Jazz i muzyka etniczna od dawna dzięki rozmaitym artystom tworzy wyjątkową symbiozę. Album ''Snik'' jest jednak pośród rozmaitych płyt o podobnym charakterze wyjątkową pozycją. Krystynie Stańko i jej wspaniałym instrumentalistom udało się w rodzimy folklor zaszczepić elementy jazzu nie odwołującego się jednoznacznie do amerykańskich idiomów, lecz wywołującego skojarzenia z polskimi dokonaniami na tym polu. Wyjątkowość "Snik'' przypieczętowuje niespotykana poetyka i osobliwe uduchowienie wyczuwalne w niemal każdym słowie wyśpiewanym przez Krystynę Stańko na płycie.

W momencie ukazania się tej płyty, skarbnicy polskiej muzyki ludowej przybyła wyjątkowa perełka fonograficzna, a dyskografii Polskiego Jazzu -doskonała płyta czerpiąca z oryginalnego kaszubskiego folkloru." -fragment recenzji - autor Robert Ratajczak http://longplayrecenzje.blox.

Więcej informacji na stronie www.krystynastanko.com

 

Koncert odbywa się dzięki dobrej współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wstęp wolny!

 

Krystyna Stańko- jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis, autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalnym kontraltem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

w Katowicach, od kilkunastu  lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 10 albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Od ponad 7 lat prowadzi swoją autorską audycję  w Radiu Gdańsk.

Jej płyty "Secretly" (2010) z utworami Petera Gabriela w jazzowych opracowaniach , jak i "Kropla Słowa"(2012) zebrały świetne recenzje, zespół Krystyny Stańko koncertował w kraju i za granicą.

W rok 2012 wokalistka otrzymała ważne nagrody : za płytę Kropla Słowa - Jazzowy Album Roku wybrany przez czytelnikóprestiżowego miesię̨cznika Jazz Forum,

Pomorską Nagrodę̨ Artystyczną, przyznawaną przez kapitułę złożoną z pomorskich wybitnych artystów,  a także Osobowość Roku Radia Gdańsk, za cotygodniową, niedzielną autorską audycję muzyczną, poświęconą głównie muzyce jazzowej.

Wokalistka współpracuje  z czołówką polskich jazzmanów: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Cezarym Konradem, Marcinem Wądołowskim oraz od kilku lat ze swoim synem Mikołajem Stańko

Jest laureatką Nagrody im. Anny Jantar na Festiwalu Debiuty- Opole (For Dee), I Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (For Dee) , była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka za albumy "Do dziesięciu" i "Tryby" (0-58) , jej piosenka "Sobie Sami" znalazła się w filmie Juliusza Machulskiego " Ile waży koń trojański ". Podczas Benefisu 25 lecia pracy artystycznej 30.05.2014 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska.

W czerwcu 2014 ukazał się  album Krystyny Stańko pt."Snik" z muzyką inspirowaną regionem Szwajcarii Kaszubskiej z elementami folkloru i dużą dawką improwizacji , który zebrał bardzo dobre recenzje. Zespół wokalistki prezentował ten unikatowy program w kraju i za granicą.

Na 25.lecie działalności artystycznej w ramach Międzynarodowego  Ladies Jazz Festival przygotowała specjalny projekt " Krystyna Stańko i Jej Jobim, z udziałem swoich studentek i absolwentek.

Jesień  2016 to czas dla nowej płyty " Novos Anos "  do nagrania której

artystka zaprosiła  brazylijskiego wirtuoza instrumentów perkusyjnych Ze Luisa Nascimento, oraz swój stały zespół z Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem na czele. Album, który zebrał znakomite recenzje wydała prestiżowa wytwórnia For Tune . Zespół Krystyny Stańko koncertuje zarówno w kraju, jak i zagranicą za każdym razem wzbudzając ogromny entuzjazm ze strony publiczności. Podczas koncertu Gdańskie Gwiazdy 2017  artystka otrzymała  z rąk Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza Gwiazdę nazwaną jej imieniem i nazwiskiem w konstelacji Wodnik Aquarius o numerze AQ1171397 !!!

Wokalistka koncertowała z sukcesami w wielu krajach: Norwegii, Rosji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Białorusi, Rumunii, Kanadzie, Kazachstanie. Wystąpiła na niezliczonej ilości festiwali i koncertów w Polsce, zawsze zdobywając sympatię i zachwyt publiczności.

We wrześniu Krystyna Stańko w Akademii Muzycznej w Gdańsku obroniła tytuł Doktora

Sztuk Muzycznych.

Najnowsza płyta artystki pt. Aquarius The Orchestral Session” ukazała się 8.03 2019,

a swoją premierę koncertową miała 24.02.2019 w Filharmonii w Szczecinie z udziałem tamtejszej orkiestry pod dyrekcją  twórcy aranżacji Krzysztofa Herdzina , a także stałego kwintetu jazzowego  z Dominikiem Bukowskim na czele. Album zbiera świetne recenzje

i został zaprezentowany między innymi na tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Ladies Jazz w Gdyni 28.07.2019.

Krystyna sięgnęła po znane standardy i tematy jazzowe takie jak My Favorite Things, You don’t know what love is, Once I loved, a także kompozycje Chicka Corei.