Luty 18, 2020 Category : Koncerty
Zdjęcie do newsa Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich. Wernisaż wystawy

Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich. Wernisaż wystawy

We wtorek, 11 lutego o godz. 15.30 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2A miał miejsce wernisaż wystawy czasowej pt. „Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich”. Zgromadzonych gości powitał dyrektor Muzeum, Tomasz Fopke. Chwilę później zgromadzeni goście wysłuchali krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka pod dyrekcją Marcina Grzywacza. Współautor scenariusza wystawy, Michał Hinc opowiedział o zawiłych losach kaszubskiego rodu Torlińskich z Wielkiej Wsi (Władysławowa) w wieku XIX i XX. W rodzinie tej niczym w soczewce odbijają się losy Polski i Pomorza w minionych dziesięcioleciach. Jeden z przedstawicieli rodu Leon 11 lutego 1920 r. należał do Komitetu Obywatelskiego organizującego powitanie generała Józefa Hallera w Wielkiej Wsi. To Leon Torliński wraz z Hallerem uczestniczył również w pierwszym pełnomorskim rejsie kutrem Jakuba Myślisza „Gwiazda Morza”. Zanim na działce należącej do Torlińskich powstała letnia rezydencja generała zwana Hallerówką, generał letnie sezony spędzał w rodzinnym domu Państwa Torlińskich w okresie międzywojennym. Wystawa opowiada też historię innych członków rodziny, ofiar wojny i polityki eksterminacyjnej niemieckiego okupanta oraz o trudnych czasach powojennych, o czym przypomniał obecny na spotkaniu przedstawiciel rodu Henryk Grabe. Prezentowane zbiory pochodzą głównie z prywatnych zasobów rodziny użyczonych Muzeum przez Danutę Torlińską.

Ekspozycja wpisuje się w obchody stulecia ustanowienia polskiej państwowości na Pomorzu

Wystawę można zwiedzać do 8 czerwca 2020 r.

Kuratorzy wystawy: Michał Hinc, Janina Kurowska

Tekst: M. H.