Październik 14, 2020 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa WERNISAŻ WYSTAWY „MALOWNICZY BAŁTYK”

WERNISAŻ WYSTAWY „MALOWNICZY BAŁTYK”

W Pałacu w Wejherowie, siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, 9 października odbył się wernisaż wystawy „Malowniczy Bałtyk”, prezentującej prace Ewy Świderskiej-Mądry i Barbary Terleckiej.

Obrazy marynistyczne ukazujące piękno i tajemniczość morza, wybrzeża i podwodnych głębin, kolaże, rzeźba nawiązująca do archetypu żaglowca i niesionych za jego pośrednictwem znaczeń, jak również biżuteria artystyczna – wszystko to obejrzeć mogli uczestnicy wernisażu, przybyli na uroczystość mimo trudnej sytuacji i obostrzeń wprowadzonych w instytucjach kultury.

EWA ŚWIDERSKA-MĄDRY, z zawodu architekt i pedagog, swoje pasje zaczęła realizować dopiero kilka lat temu. Należy do Stowarzyszenia Kunszt w Redzie, Stowarzyszenia Artystów Plastyków PASJA w Wejherowie oraz Stowarzyszenia Obszar Wrażliwości Artystycznej w Słupsku. Jest laureatką dwóch edycji Konkursu plastycznego Niekontrolowany Obszar Wrażliwości w Słupsku w 2015 i 2019 roku. Stara się tworzyć w rozmaitych technikach: pasteli olejnych i suchych, farb olejnych. Wzmacnia środki wyrazu poprzez łączenie technik, faktur i materiałów, co daje nieograniczone możliwości tworzenia świata pełnego barw, kontrastów, słońca i form.

BARBARA TERLECKA od najmłodszych lat interesuje się sztuką. Jest artystką wszechstronną, jej pasją jest malarstwo, rysunek, sztuka jubilerska, rzeźba i ikona. W twórczych poszukiwaniach wykorzystuje  rozmaite techniki i artystyczne środki wyrazu. Przy tworzeniu używa oleju i akrylu: eksperymentując, łączy media powertex. Stosuje ponadto techniki kolażu i gwaszu. Jej twórczość łączy nastrojowość charakterystyczną dla morskich pejzaży z wyrazistością morskiego i podwodnego świata, nieożywionego i żywego, reprezentowanego przez niekiedy fantastyczne stworzenia morskich głębin.

Podczas wernisażu artystki opowiedziały o swoich pasjach twórczych, a możliwość rozmowy z nimi podczas oglądania prac stanowiła znakomitą okazję do interesującej konfrontacji postrzegania sztuki przez autora i widza.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia Muzeum był Piotr Schmandt.

Wystawę „Malowniczy Bałtyk” można oglądać w wejherowskim Muzeum do końca 2020 roku.

Tekst: ps

Zdjęcia: Adam Majkowski