Czerwiec 22, 2020 Category : Komunikaty

Warsztaty w Muzeum w Wejherowie w ramach projektu Kaszubski Spichlerz Pamięci

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie realizuje w tym roku projekt „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie archiwum gromadzącego relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

W ubiegły piątek – 19 czerwca w Muzeum odbyły się warsztaty poświęcone metodzie nagrań relacji biograficznych, która to zastosowana zostanie w trakcie wywiadów z mieszkańcami Kaszub. Szkolenie poprowadził dr Dominik Czapigo, socjolog i dokumentalista z Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, które współzarządza największym archiwum historii mówionej w Polsce, gromadzącym ponad 5500 nagranych relacji.

Celem warsztatów było przygotowanie uczestników do prowadzenia wywiadów biograficznych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kaszubskich muzeów, zainteresowani dziennikarze oraz osoby nagrywające w tym projekcie. W trakcie ich trakcie zwrócono uwagę na przygotowanie się do nagrania, podkreślono też dobre praktyki prowadzenia spotkania z rozmówcą. W końcu uczestnicy zapoznali się z metodami opracowywania i archiwizacji nagrań oraz ich potencjalnych wykorzystaniem.

Zależy nam, aby nagrywane relacje zawierały w sobie jak najszerszy zakres poruszonych tematów,  dlatego prosimy, żeby rozmówcy opowiedzieli nam całe swoje życie, od najwcześniejszych wspomnień – wspomnień o rodzicach czy dziadkach, po te najnowsze, ostatnio zapamiętane rzeczy – mówi dr Andrzej Hoja, koordynator projektu. – W ten sposób zbieramy materiał, który nie tylko stanowić może źródło wiedzy, ale i możliwość analizy w przyszłości na wiele różnych sposobów przez socjologów, historyków czy językoznawców.

Nagrane wspomnienia będą zdeponowane w Muzeum w Wejherowie i tam dostępne dla osób zainteresowanych, natomiast wybrane fragmenty relacji opublikowane zostaną j w końcu listopada na tworzonej, nowej stronie internetowej projektu – mówi dr Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W ramach tegorocznego projektu, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, zaplanowanych jest nagranie pierwszych 11 kaszubskojęzycznych relacji biograficznych. Wierzymy, że w kolejnych latach projekt będzie kontynuowany – dopowiada Tomasz Fopke.

tekst: ah

foto: tf