Lipiec 13, 2022 Category : Wystawy
Zdjęcie do newsa Rzeźby ponad horyzontem czasu. Zapraszamy do Książnicy

Rzeźby ponad horyzontem czasu. Zapraszamy do Książnicy

Starosta Wejherowski

dr Gabriela Lisius

oraz

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki

Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

serdecznie zapraszają

na wernisaż wystawy rzeźb

Tomasza Sobisza

pt. PATRIMONIUM

wernisaż wystawy odbędzie się

20.07.2022 r (środa) o godz. 18.00

w budynku Książnicy prof. Gerarda Labudy

przy ul. Zamkowej 2

 

Prof. ASP Tomasz Sobisz – rzeźbiarz, wykładowca akademicki na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Dorobek rzeźbiarski prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, Jego rzeźby znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na Jasnej Górze, w Wiedniu - w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w Senacie RP w Warszawie, w Lęborku, w piaśnickim Sanktuarium - Miejscu Pamięci i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Twórczość Tomasza Sobisza pod względem formalnym operuje zarówno językiem realistycznym (realizacje pomnikowe: pomniki Jana Pawła II, Marszałka Władysława Raczkiewicza, prof. Gerarda Labudy, Gen. Kuklińskiego - które cechuje wnikliwa analiza postaci) jak i językiem abstrakcyjnym – artysta często z duża swobodą łączy oba obszary. W swoich poszukiwaniach artystycznych rzeźbiarz łączy i zestawia różne artefakty sztuki kommemoratywnej nadając im nowe funkcje znaczeniowe.

Sztukę Tomasza Sobisza cechuje głęboka refleksyjność dotycząca ludzkich losów w kontekście pytań fundamentalnych, ponad horyzontem czasu.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Pliki do pobrania