Grudzień 14, 2020 Category : Konkursy

Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu na piosenkę o Wejherowie

Od kilku lat Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie organizuje wieczorami 11 listopada kilkugodzinne Maratony Pieśni Patriotycznej, podczas których gremialnie wykonywane są pieśni i piosenki. Obok pieśni polskich ogólnie znanych w całym kraju, wykonywane są również pieśni w języku kaszubskim. Podczas jednego z pierwszych maratonów zaproponowano, aby zorganizować konkurs na piosenkę o Wejherowie. Było ich wonczas zaledwie kilka. Podchwycono ten pomysł. Miasto Wejherowo – stolica duchowa Kaszub; miasto stołeczne powiatu – zasługuje na to, aby je upamiętnić i popularyzować w piosence.

 

Taki cel przyświeca od czterech lat organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu na piosenkę o Wejherowie. Są nimi: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie.

 

Konkurs przebiega dwuetapowo: jednego roku odbywa się konkurs literacki na tekst piosenki, którego głównym organizatorem jest Biblioteka a przebiega pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa, Krzysztofa Hildebrandta; w kolejnym roku jest to realizowany przez Muzeum konkurs kompozytorski pod patronatem Starosty Wejherowskiego, Gabrieli Lisius – gdzie do uprzednio nagrodzonych tekstów literackich powstaje muzyka.

 

W tym roku rozstrzygnięto po raz drugi – konkurs kompozytorski. Nagrodzone prace zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym na muzealnej stronie. W wyznaczonym terminie do Muzeum spłynęło drogą elektroniczną 9 prac, nad którymi pochyliła się komisja konkursowa, w której znaleźli się: Aleksandra Janus, Tomasz Fopke oraz Anna Rocławska-Musiałczyk – przewodnicząca.

Plon kompozytorski poprzedniej edycji konkursu znaleźć można tutaj: https://www.muzeum.wejherowo.pl/d/zbiory-w-internecie/utwory/konkurs-na-piosenke-o-wejherowie-nagrodzone-utwory/?cat=56

 

Polecamy filmik z rozstrzygnięcia tegorocznego konkursu: https://youtu.be/8eTkEmCou3k , którego premiera odbędzie się w sobotę, 19 grudnia 2020 roku, o godz. 18.00.