Czerwiec 25, 2024 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Promocja książki o kanadyjskich Kaszubach

Promocja książki o kanadyjskich Kaszubach

W niedzielę 24 czerwca gościliśmy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Gail Olsheski – Kaszubkę z Kanady, znakomitą pisarkę opisującą losy naszych rodaków za Oceanem.

Gail wydała w 1978 roku powieść Where the Cherries End Up, która w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych odniosła wielki sukces. Przetłumaczono ją także na język polski jako Co się stanie z wisienkami. W 2024 roku ukazała się kolejna jej publikacja. Tym razem jest dwujęzyczna: kaszubsko-angielska. Jej tytuł to Òpòwiescë z Kaszëb/The Kaszuby stories. Zawiera dwanaście opowiadań, które opisują życie kanadyjskich Kaszubów w połowie XX wieku.

Podczas promocji fragmenty tej książki przeczytała autorka oraz tłumaczka na język kaszubski Bożena Ugowska. Potem nadszedł czas na rozmowę prowadzoną przez Dariusza Majkowskiego, który napisał wstęp do Òpòwiescë z Kaszëb. Pytał on Gail Olsheski, na ile jej teksty są oparte na prawdziwych wydarzeniach, o odbiór opowiadań wśród Kaszubów w Kanadzie oraz o zmiany, jakie zaszły w jej rodzinnych stronach w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Z kolei wydawca publikacji Stanisław Frymark opowiedział o tym, w jaki sposób doszło do przekazania opowiadań do redakcji „Stegny”, gdzie najpierw ukazywały się fragmenty książki, a następnie do wydania książki. Bożena Ugowska podzieliła się z zebranymi swoimi pierwszymi wrażeniami z lektury, podkreślając wielkie podobieństwo między życiem Kaszubów w Kanadzie i w Polsce.

Kolejnym punktem programu była prezentacja krótkometrażowego filmu Gail Olsheski z 1988 roku, zatytułowanego The Parable of the Leaven (Przypowieść o zakwasie), który miał premierę w Cineplex Movie Theatre w Toronto i zdobył nagrodę National Film Institute Award na Yorkton Short Film Festival.

Zachęcamy do lektury Òpòwiescë z Kaszëb.