Lipiec 22, 2021 Category : Wystawy
Zdjęcie do newsa Nowa wystawa. Patrząc w oczy rybaka

Nowa wystawa. Patrząc w oczy rybaka

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki

Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

zachęca do zwiedzania

wystawy malarstwa KAMY Kuik

pt. "Patrząc w oczy rybaka".

 

O autorce:

KAMA Kuik od lat maluje portrety. Poszukuje prawdy wyrazu w syntetycznej kresce i zdecydowanej barwie. Wyjątkowo trafnie w twarzach rybaków helskich eksponuje tonacje błękitów i zieleni. W liniach konturu rysujących charakterystyczne cechy ogorzałych oblicz bezbłędnie odwzorowuje indywidualne fizjonomie, by w zespole obrazów pokazać swoje umiejętności kreacji twórczej nadającej cyklowi spójny rys autorskiej koncepcji.

Już w 2004 roku prezentując portrety Ojca, zafascynowana wręcz mistycznym poszukiwaniem prawdy męskiej twarzy odartej z jakiegokolwiek idealizującego pochlebstwa, wyznaczyła sobie kierunek poszukiwań artystycznych. To wtedy po raz pierwszy usłyszałam o jej zamiarze namalowania portretów starych rybaków. Ich zmęczonych wiekiem i osmaganych morzem twarzy przeoranych zmarszczkami, oczu zapadniętych pod ściągniętymi brwiami… Realizm poddany ekspresji! Portrety rybaków helskich namalowane w 2019 i 2020 roku pozostaną dokumentem zawodu odchodzącego w niebyt. Zmienia się rybołówstwo przybrzeżne, uprawianie morza poddane nowym technologiom odsuwa człowieka od doświadczenia zmagania z naturą. To właśnie owo bezpośrednie zderzenie oblicza człowieka ze śladami jego pracy na morzu prowadzi od twarzy do twarzy, do jakże podobnych biografii: jak ojciec i ojciec ojca trzeba było podejmować wezwanie i wyruszać na morze…

Gratuluję Kamie Kuik koncepcji, która pozostanie unikalnym dokumentem czasu i regionu, a odbiorcę Jej sztuki zachęcam do podążania za Artystką w poszukiwaniu prawdy o ludziach morza. W szczególnym roku powrotu Pomorza w granice odrodzonej Rzeczypospolitej projekt namalowania portretów rybaków jest swoistym hołdem składanym Kaszubom, odwiecznym strażnikom Morza!

dr Danuta Dettlaff - Prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka

 

Bilety do nabycia w budynku Książnicy prof. Gerarda Labudy w cenie: bilet normalny 10 zł., bilet ulgowy 5 zł.

Wystawę można zwiedzać w Pałacu przy ul. Zamkowej 2a do końca 2021 roku.

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa: 9.00 - 21.00

wtorek, czwartek, piątek: 9.00 - 15.00

sobota - niedziela:  10.00 – 18.00