Grudzień 10, 2018 Category : Wystawy

Nowa teka haftu kaszubskiego. Promocje tek w Wejherowie i Gdańsku

Na przełomie listopada i grudnia odbyły się dwa spotkania promocyjne „Teki haftu kaszubskiego szkoły gdańskiej” autorstwa zmarłej w 2008 r. wejherowskiej hafciarki Anny Konkel. Inicjatorem wydania teki jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie przy współudziale Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie, które jest dysponentem oryginalnych rysunków stanowiących pierwowzór publikowanych kompozycji. Projekt udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Pierwsze spotkanie promocyjne odbyło się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko –Pomorskiej w Wejherowie w dniu 27 listopada, wydarzeniu towarzyszyło również otwarcie wystawy prezentującej prace wykonane według zasad i kolorystyki wzornika szkoły gdańskiej. Hafty zostały przygotowane przez członkinie klubu hafciarskiego „Tulipan” działającego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim oddział Wejherowo. Ekspozycja prezentuje haft „gdański” na odzieży oraz serwetkach a także innych przedmiotach użytkowych. Zaprezentowane na wystawie wzornictwo spotkało sie z dużym uznaniem i zainteresowaniem publiczności. Spotkanie promocyjne prowadził prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Chwaszczynie Tomasz Fopke. Wykład dotyczący życia i twórczości Anny Konkel oraz genezy a także kulturotwórczej roli wzornika haftu szkoły gdańskiej wygłosili: Benita Grzenkowicz-Ropela z Muzeum w Wejherowie oraz Edmund Szymikowski hafciarz oraz inicjator konkursu haftu kaszubskiego w Lini.

Drugie spotkanie promocyjne, które odbyło się z 7 grudnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku stanowiło podsumowanie całego projektu. Na promocji obecne były hafciarki z Wejherowa (klub „Tulipan” )oraz Gdańska (Klub hafciarski „Siedem kolorów”). Podobnie jak w Wejherowie spotkanie prowadził Tomasz Fopke a z ramienia gospodarza wystąpiła Violetta Seremak-Jankowska. Zgodnie z założeniami projektu wzornik „szkoły gdańskiej” został rozdysponowany wśród hafciarzy i animatorów tego rękodzieła na Kaszubach. Hafciarki z Gdańska zapowiedziały, że w przyszłym roku hafty „gdańskie” zaprezentują podczas Jarmarku Dominikańskiego.

 

Projekt pt. Wydanie teki haftu "Szkoły gdańskiej" realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego/Zarządu Głównego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz ze środków własnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Chwaszczynie.

 

mkidn

logotyppaint — kopiapaint — kopia (2)