Styczeń 29, 2021 Category : Wystawy

Muzeum zaprasza. Trzy nowe wystawy

Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius

oraz

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

serdecznie zapraszają

do zwiedzania trzech nowych wystaw!

 

 

  1. Wystawa malarstwa pt. „ORGANICZNOŚĆ” autorstwa Marty Papierowskiej

Marta Papierowska - absolwentka Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Gdańskim ASP oraz PSP w Gdyni Orłowie. Prowadzi pracownię plastyczną, w której realizuje swoje pomysły, głównie poprzez malarstwo olejne, grafikę warsztatową i rysunek. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatką konkursów graficznych, animacyjnych i malarskiego konkursu „Barwy Morza”. Współorganizatorka Spichlerza Sztuki Wejherowo i właścicielka Galerii Sztuki w Oknie. 

 

Autorka o swoich pracach:

„Do moich prac wdziera się organiczność zwierzęca i roślinna. Interesuje mnie materia widziana pod mikroskopem, w przybliżeniu, przybiera wtedy kosmiczne formy, niesamowite kolory i soczystą świetlistość. Oddanie jej charakteru na płaskim papierze lub płótnie stanowi dla mnie wyzwanie, a sensualne doświadczanie malowanego materiału sprawia uczucie pełnego przeżywania pracy.”

 

Polecamy wersję filmową zaproszenia: https://www.youtube.com/watch?v=7Nf1BND0buQ&feature=youtu.be

 

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2021r. w Pałacu przy ulicy Zamkowej 2a w Wejherowie, w godzinach: poniedziałki 9.00-21.00, wtorek - piątek 9.00-15.00,

obowiązuje cennik: 10 zł. – bilet normalny, 5 zł. – ulgowy.

 

 

  1. Wystawa rzeźby, malarstwa i rysunku pt. „Kaszubski Remus ze Śmiechowa Stanisław Nastały (1933-2019) życie i twórczość”

 

To pierwsza monograficzna wystawa prac artysty. Stanisław Nastały urodził się w Wejherowie w dzielnicy Śmiechowo, gdzie mieszkał przez całe swoje życie. W 1954 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie, na kierunku rzeźba. Przez ponad 30 lat związany był zawodowo z Politechniką Gdańską.

Jako rzeźbiarz pracował przy odbudowie, rekonstrukcji i konserwacji detalu architektonicznego zabytkowego Gdańska, a także brał udział w realizacji budowy Pomnika Westerplatte. Wspólnie ze Zbigniewem Zabrockim był autorem rzeźby statuetki Remusa oraz wielu tablic pamiątkowych w Wejherowie. Uprawiał także malarstwo i rysunek. Ulubionym motywem jego prac była Kalwaria Wejherowska i pejzaż kaszubski. W swojej twórczości  łączył nurt klasyczny z kaszubską sztuką ludową, z której czerpał inspiracje.

 

Ekspozycja zrealizowana ze zbiorów:

– rodziny Artysty

– Elżbiety Paschke – córki rzeźbiarza Alojzego Reutera (1933-2003)

– archiwum Politechniki Gdańskiej.

 

Polecamy wersję filmową zaproszenia: https://www.youtube.com/watch?v=Nk7sopAiorc&feature=youtu.be

 

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2021r. w Pałacu przy ulicy Zamkowej 2a w Wejherowie, w godzinach: poniedziałki 9.00-21.00, wtorek - piątek 9.00-15.00,

obowiązuje cennik: 10 zł. – bilet normalny, 5 zł. – ulgowy.

 

 

  1. Wystawa malarstwa pt. „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” autorstwa Macieja Tamkuna

 

Maciej Tamkun - mieszkaniec Wejherowa – członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Historyk, teolog i pedagog. W swoim dorobku posiada 37 wystaw indywidualnych (w tym za granicą, dwie we Francji, w Szwecji) oraz ponad 100 zbiorowych.  Autor dwóch scenariuszy teatralnych. W roku 2020 ukazał się także Jego 4 tomik wierszy Ogniszcze.  Ponadto prace artysty ukazały się w pięciu albumach malarskich w jednym z nich zaprezentowany został cykl obrazów zatytułowany Apokalipsa Św. Jana – Impresje artystyczne Macieja Tamkuna. Wprowadzenie i przekład tekstów biblijnych o. Adam R. Sikora OFM (2018), który malarz uważa za swoje dzieło życia.

Maciej Tamkun za swoją pracę twórczą otrzymał państwową odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" a także liczne nagrody regionalne i samorządowe.

 

Autor o  sobie i prezentowanej wystawie:

Strumień czasu otwiera moją księgę żywota na stronicy sześćdziesiątej piątej a aktywności artystycznej na stronie czterdziestej piątej. Księga ta zapisana jest moją działalnością twórczą w dziedzinie malarstwa, ilustratorstwa, pisarstwa i regionalizmu kaszubskiego a zawodową w dziedzinie pedagogiki.

Malarstwo i poezja, obraz i słowo w mojej twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość. W większości poświęcone umiłowanej ziemi kaszubskiej. Jestem twórcą o ugruntowanym stylu i wizji sztuki, nie dążę do awangardy, lecz szukam jej uniwersalnych form, czerpię natchnienie z najlepszych artystycznych tradycji koloryzmu polskiego. Rzeczywistość na moich obrazach istnieje ponad czasem, ukazując męski pierwiastek jako źródło piękna i siły w kontrastach, walorach czy nasyceniach. Kreatywny bezczas szczególnie uwidacznia się w postaci portretu i pejzażu. Ta wystawa to podsumowanie mojego życia artystycznego.

Wystawa pt. „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” składa się z trzech części, pierwsza zawiera obrazy 26 kapliczek wejherowskich, druga to kaszubscy królowie – społecznicy. Ostatnia część, to zbiór prac związanych z Wejherowem i jego zasłużonymi mieszkańcami m.in. portrety śp. prof. Jerzego Tredera, czy bł. s. Alicji Kotowskiej a także panorama miasta z lotu ptaka – rudzika.

 

Polecamy wersję filmową zaproszenia: https://www.youtube.com/watch?v=iSOV3U45C60&feature=youtu.be

 

Wystawa będzie czynna do 15 czerwca 2021r. w Książnicy profesora Gerarda Labudy przy ulicy Zamkowej 2 w Wejherowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00,

obowiązuje cennik: 10 zł. – bilet normalny, 5 zł. – ulgowy.