Maj 12, 2021 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Muzealne smaczki 11/2021. Kałamarz mistrza

Muzealne smaczki 11/2021. Kałamarz mistrza

Mùzealné smaczczi 11/2021. Tintownik méstra

Je wiedzec, że pisôrz do pisaniô brëkùje czile sprawów, natchnieniô, jaczé mòże pòzwac téż weną, kôrtczi, pióra i tintownika (chòc le dzysô rozmaice z tim biwô). A z te wszëtczégò czësto nôwôżniszi je równak tintownik, kò bez tintë pisac nijak nie jidze, chòcë i miôłbë òbjawienié. Statuszczi na tintã mògą bëc rozmaité, równak ùznóny pisôrze mają kùńsztowno òbzbobné tintowniczi, jaczé ceszą jich artisticzną dëszã. Taczi prawie secesjowi tintownik słëchôł Janowi Trepczikòwi – kaszëbsczimù méstrowi, aùtoriwi wielnëch wiérztów, frańtówków, spiéwów, a téż słowôrza pòlskò-kaszëbsczégò.

mk

Muzealne smaczki 11/2021. Kałamarz mistrza

Jak powszechnie wiadomo, pisarz potrzebuje do pisania kilka rzeczy, natchnienia, zwanego także weną, kartki, pióra i kałamarza (choć współcześnie różnie z tym bywa). Z tego wszystkiego najważniejszy jest jednak kałamarz, wszak bez atramentu żadnym sposobem nie da się pisać, choćby nawet miało się objawienie. Pojemniki na atrament mogą być rozmaite, jednak uznani pisarze mają misternie zdobione kałamarze, które cieszą ich artystyczną duszę. Taki właśnie secesyjny kałamarz należał do Jana Trepczyka – kaszubskiego mistrza, autora licznych wierszy, piosenek i pieśni, a także słownika polsko-kaszubskiego.

mk