Listopad 06, 2019 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Międzynarodowy Sukces Art’n’Voices

Międzynarodowy Sukces Art’n’Voices

Zespół wokalny Art’n’Voices wrócił z 51. Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Hiszpanii – Tolosako Abesbatza Lehiaket, z dwoma pierwszymi nagrodami. To olbrzymi sukces dla młodych śpiewaków, ponieważ wydarzenie to należy do sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Europie.

Art’n’Voices wyśpiewało dwie pierwsze nagrody w dwóch kategoriach: muzyki sakralnej i świeckiej. Międzynarodowe jury w skład, którego wchodził między innymi Brytyjczyk - Paul Phoenix z zespołu King’s Singers, doceniło spójność brzmienia zespołu, ciekawe interpretacje a także ambitny dobór repertuaru. Zespół wykonywał muzykę dawną, romantyczną a także współczesne kompozycje w języku polskim i kaszubskim, napisane między innymi przez członkinię oktetu – Annę Rocławską-Musiałczyk.

Tolosako Abesbatza Lehiaket należy do czołówki światowych konkursów chóralnych. Już sama kwalifikacja zespołu do przesłuchań konkursowych jest wyróżnieniem, o czym świadczy lista zakwalifikowanych i oczekujących na udział w konkursie. Wśród uczestników konkursu znalazły się najlepsze chóry i zespoły z całego świata m.in. Indonezji, Japonii, Litwy, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Łotwy, Holandii w tym także Art’n’Voices. Zespół zdobył I miejsce w obydwu kategoriach: sacrum i profanum.

Konkursowi towarzyszyła dziesięciodniowa trasa koncertowa po kraju Basków, podczas której Art’n’Voices znacznie poszerzył grono swoich zagranicznych odbiorców. Hiszpańska publiczność bardzo ciepło i entuzjastycznie przywitała młodych śpiewaków z Polski.

Oktet właśnie przygotowuje się do wydania albumu „Midnight Stories”. Płyta prezentować będzie utwory młodych polskich kompozytorów, zadedykowane zespołowi Art’n’Voices. Premiera „Midnight Stories” planowana jest na początek roku 2020.

Na co dzień zespół ma siedzibę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, z którym związany jest od początku swojego istnienia w 2010 roku.

 mat. prom. zespołu