Styczeń 04, 2018 Category : Aktualności
Zdjęcie do newsa Leon Janta-Połczyński – wystawa biograficzna w wejherowskim Muzeum

Leon Janta-Połczyński – wystawa biograficzna w wejherowskim Muzeum

Od 4 do 25 stycznia 2018 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie można podziwiać wystawę pt. „Leon Janta-Połczyński (1867-1961) – senator i minister z Borów Tucholskich” powstałej dzięki staraniom senatora Andrzeja Kobiaka i upowszechnianej przez przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, senatora RP Kazimierza Kleiny.  

Leon Janta-Połczyński to postać, o której my Pomorzanie nie wiemy nic lub bardzo niewiele, a wiele wiedzieć powinniśmy, zwłaszcza w stulecie obchodów niepodległości państwa polskiego.

Bohater prezentowanej wystawy urodził się w 1867 r. w Wysokiej k. Tucholi w rodzinie ziemiańskiej. Ukończył gimnazjum w Chojnicach, następnie kontynuował edukację na Uniwersytetach w Berlinie, Krakowie, Paryżu i Jenie. W 1890 r. uzyskał stopień naukowy doktora praw. Wkrótce zaangażował się w prace na rzecz umacniania polskości na Pomorzu i Kaszubach. Był m. in. prezesem Banku Ludowego i wydawcą „Gazety Gdańskiej”. W 1918 r. został delegatem na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, był też ekspertem ds. Pomorza na konferencji pokojowej w Paryżu. W okresie międzywojennym był senatorem i ministrem rolnictwa. W okresie okupacji niemieckiej współpracował z Delegaturą Rządu na Kraj. Po wojnie w wyniku reformy rolnej został pozbawiony majątku. Zmarł w Poznaniu w wieku 94 lat.   

Fot. i tekst: M. H.