Maj 11, 2021 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Krajobrazy pandemiczne – udział pracownika Muzeum w konferencji

Krajobrazy pandemiczne – udział pracownika Muzeum w konferencji

W czwartek 6 maja pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Adam Lubocki wziął udział w konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Krajobrazy pandemiczne”. Wydarzenie to koncentrowało się przede wszystkim na wpływie obecnej pandemii Covid-19 na życie ludzi, jednakże rozpatrywane były również inne epidemie nawiedzające ludzkość w danych epokach.

Referat naszego pracownika dotyczył epidemii dżumy z XIV w. określanej przez średniowiecznych ludzi „czarną śmiercią”. Odnosił się do tych wydarzeń z perspektywy Pomorza, co zostało opisane przez pochodzącą z tego czasu Kronikę oliwską. Autor tego dzieła dostrzegł coś, co możemy określić jako lockdown lub patrząc szerzej izolację i dystans społeczny.

Oprac.: A.L.