Maj 28, 2020 Category : Komunikaty

Kaszubski Spichlerz Pamięci. Zaproszenie do współpracy

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie rozpoczyna realizację projektu „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie archiwum gromadzącego relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

Nagrane wspomnienia będą zdeponowane w Muzeum w Wejherowie i tam dostępne dla osób zainteresowanych, natomiast wybrane fragmenty relacji publikowane będą wraz z komentarzem historycznym na utworzonej i udostępnionej w końcu listopada w ramach projektu platformie internetowej – mówi dr Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W ramach tegorocznego projektu, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, zaplanowanych jest nagranie pierwszych 11 kaszubsko-języcznych relacji biograficznych. To właśnie nagrania biograficzne w języku kaszubskim stanowią ogromną lukę w dokumentacji losów mieszkańców naszego regionu w XX wieku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to ostatni moment, żeby spróbować zmierzyć się z tym problemem i w najbliższym czasie przeprowadzić szereg ratunkowych nagrań – wyjaśnia Tomasz Fopke.

Proces nagrywania poprzedzony będzie zorganizowanymi 19 czerwca 2020 roku w Muzeum w Wejherowie warsztatami, które poświęcone zostaną metodzie nagrań relacji biograficznych – czyli takich, podczas których rozmówcy opowiadają całe swoje życie, ich opracowywaniu, archiwizacji i udostępnianiu. Spotkanie skierowane będzie do osób nagrywających świadków historii w projekcie, ale i do przedstawicieli innych instytucji muzealnych na terenie Kaszub. Warsztaty poprowadzi dr Dominik Czapigo z Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, które wraz z Domem Spotkań z Historią współprowadzi największe archiwum historii mówionej w Polsce, gromadzące ponad 5500 nagrań relacji biograficznych.

Zachęcamy do współtworzenia Kaszubskiego Spichlerza Pamięci poprzez udział w warsztatach oraz rekomendacje osób do nagrań.